Start Arrow Budowa i remontArrow Wybieramy dom na wąską działkę

Wybieramy dom na wąską działkę

Wybór działki jest pierwszym krokiem na naszej drodze do budowy domu. Często, biorąc pod uwagę wiele czynników decydujących o zakupie gruntu, od ceny działki, jej uzbrojenia, lokalizacji i kształtu, idziemy na bolesne kompromisy. Oprócz malowniczego pejzażu za oknem liczy się także wielkość oraz ukształtowanie terenu. Niestety, czasem może to być kwestia problematyczna.

Dom na wąską działkę bez podpiwniczenia

Jeśli teren, na którym chcemy budować domy jednorodzinne, jest dość wąski, wybór projektu wydaje się być trudnym zadaniem. Prawdziwe wyzwanie może stanowić znalezienie takiego, który nie tylko wpasuje się w niestandardowe wymiary działki, ale również będzie prezentował się estetycznie.

Według architektów z biura projektowego Archigraph, budowa domu wygodnego i funkcjonalnego na wąskim terenie jest możliwa. Nawet na działce o szerokości 14m można bowiem wybudować piękny dom dla kilkuosobowej rodziny. Możemy zatem wybierać spośród szerokiej gamy projektów opracowanych specjalnie z myślą o posiadaczach działek o niewielkich wymiarach.

W ofercie biura Archigraph możemy znaleźć kilka projektów, których budowa nie obciążą nadto naszego budżetu. Oprócz niewielkich rozmiarów charakteryzują się bowiem prostą, ale elegancką linią oraz małą liczbą detali. Jednym z tego typu projektów w ofercie pracowni jest ARG Termini. Należy on do rodziny domów niepodpiwniczonych. Mimo wspomnianej prostej linii, dzięki zastosowaniu tradycyjnego, dwuspadowego dachu wywołuje on miłe, „domowe” skojarzenia. Kształt domu czyni go prostym i tanim do wybudowania.

(ARG Termini)

Projekt ten jest dowodem na to, że nawet na niewielkim terenie można stworzyć wygodną przestrzeń życiową dla czterech lub pięciu osób. Na parterze domu znajduje się pokój dzienny, łazienka, kuchnia oraz garaż. Na poddaszu zaprojektowano trzy sypialnie, łazienkę i garderobę. Wejście do domu zaakcentowane jest podcieniem.

(Plan działki - projekt ARG Termini)

Na czym polega sekret tego domu, w którym mieści się wszystko, co potrzebne kilkuosobowej rodzinie? Projektantom udało się oszczędzić przestrzeń dzięki zastosowaniu drobnych sztuczek architektonicznych, jak na przykład funkcjonalna wnęka na szafy w sieni na parterze, czy miejsce do spożywania posiłków, znajdujące się w kuchni. Wrażenie większej przestrzeni daje ponadto taras umieszczony od strony ogrodu, na który wychodzi się z sypialni rodziców. Balkony w sypialniach dzieci są natomiast połączone, dzięki czemu najmłodsi domownicy uzyskują więcej przestrzeni do zabawy.

W projekcie ARG Termini nie przewidziano miejsca na kotłownię. Jeśli planujemy ogrzewanie domu paliwem stałym, możemy wybrać wersję ARG Termini II. Jest to projekt bardzo podobny – wolnostojący dom jednorodzinny, z poddaszem i garażem wbudowanym. Jedyną różnicą jest uwzględnienie w projekcie pomieszczenia na kocioł grzewczy.

(ARG Termini II)

Dom na wąską działkę z podpiwniczeniem

Budując dom na wąskiej działce bardzo istotną kwestia jest oszczędność miejsca. Można ją osiągnąć poprzez przeniesienie części funkcjonalności do piwnicy. Jeżeli zależy nam na posiadaniu podpiwniczenia, możemy wybrać inny projekt z oferowanych przez pracownię Archigraph – ARG Lugano. W projekcie przewidziano piwnicę, gdzie znajduje się kotłownia i dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

(ARG Lugano)

Budynek ten, podobnie jak poprzednie, jest prosty w budowie, co pozwala na redukcję kosztów. Na parterze domu znajduje się salon i kuchnia połączona z jadalnią, zaś na poddaszu łazienka i trzy sypialnie, z czego dwie zaopatrzone są w garderoby. Tutaj, tak samo jak w poprzednich projektach autorzy wykorzystują obecność tarasu do optycznego zwiększenia salonu. Podobnie działa balkon na poddaszu, wizualnie tworzący jedną całość z sypialnią. Połączenie kuchni z jadalnią również korzystnie wpływa na oszczędne gospodarowanie przestrzenią.

Kolejnym elementem, dzięki któremu dom wydaje się większy, jest utrzymanie elewacji w jasnych barwach. Jeśli zatem zdecydujemy się wybrać jeszcze inny projekt na wąską działkę, pamiętajmy o szukaniu tych utrzymanych w jasnej kolorystyce. Oprócz efektu powiększającego taki wybór ma też i inne zalety – wygląda świeżo i przyjemnie oraz ładnie komponuje się z zielenią ogrodu.

(Plan działki - projekt ARG Lugano)

Podsumowując – nawet na niezbyt wielkiej przestrzeni można wybudować ładny i funkcjonalny dom, jeśli tylko wybierzemy odpowiedni projekt. Dobrym pomysłem jest odpowiednie zagospodarowanie piwnicy tak, aby zaoszczędzić sporo miejsca w pozostałych pomieszczeniach. Jeżeli nasza działka uniemożliwia nam budowę piwnicy ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, istnieją oczywiście również projekty bez podpiwniczenia. Stosowane w nich wygodne rozwiązania, np. funkcjonalne wnęki czy łączenie funkcji kilku wnętrz w jedną otwartą przestrzeń, pozwalają oszczędzić miejsce. Przy wyborze warto się kierować też tym, czy dom, choć niewielki, wygląda na duży – pomogą w tym: jasny kolor elewacji oraz zastosowanie tarasów i balkonów. Dzięki temu nawet na wąskiej działce możemy wyczarować ciepłe, rodzinne i wygodne gniazdko.

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Domy gotowe

SEMINARIUM DLA FIRM NATRYSKOWYCH 9 października 2014 Poznań

9 października 2014 r. odbyło się bezpłatne seminarium dla firm natryskujących piankę…

Jesień życia na Krzykach

Przytulne, funkcjonalne wnętrze, przyjazna okolica i dogodna komunikacja to główne wymagania mieszkaniowe…

Budynki mobilne – nowa jakość, innowacyjne rozwiązanie

To, co jeszcze niedawno wydawało się nierealne, dzisiaj staje się możliwe. Mobilne…

Prąd na sprzedaż

W odróżnieniu od gazu, prąd może całkowicie zastąpić wszystkie źródła energii niezbędna…

Pustaki szalunkowe do budowy ścian fundamentowych

Solidny fundament to podstawa każdego domu. Jego zadaniem jest równomierne przenoszenie ciężaru…

Uniwersalny klej zbrojony włóknem

Przykleja płyty styropianowe do podłoża, zapewniając trwałą użyteczność całej termoizolacji. Klej do…

Inteligentny system izolacji cieplno-wilgotnościowej

ISOVER Vario XtraSafe to innowacyjny system zapewniający szczelność przegrody budowlanej stworzony przez…

Maty ze skalnej wełny do ocieplenia dachów

TOPROCK SUPER to maty ze skalnej wełny mineralnej do ocieplenia stropodachów wentylowanych…

Taśmy okienne: nowoczesny, ciepły montaż

Piękna pogoda sprzyja prowadzenia intensywnych prac remontowo – budowlanych. Ich ważną częścią…

Dwugęstościowe płyty ze skalnej wełny mineralnej

FRONTROCK MAX E to dwugęstościowe płyty ze skalnej wełny mineralnej o bardzo…

Zaprawa do murowania i spoinowania cegieł klinkierowych

Wygodne, łatwe prace murarskie i estetyczny, solidny mur - pod tym kątem…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane

Prosty dach w niezwykłej szacie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
0