Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Wycinka drzew na własnej działce bez pozwolenia i opłaty. Zmiany w 2017 roku

Wycinka drzew na własnej działce bez pozwolenia i opłaty. Zmiany w 2017 roku

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody ułatwiła właścicielom prywatnych posesji usuwanie drzew i krzewów. Od 1 stycznia 2017 roku wycinka drzew na własnej działce jest możliwa bez uzyskania pozwolenia.

Dotychczas bez zezwolenia można było usuwać tylko drzewa i krzewy owocowe oraz te, których obwód pnia nie był większy od ustawowych granic (np. w przypadku topoli, wierzby czy kasztanowca na wysokości 5 cm nie mógł przekraczać 35 cm). Każda wycinka drzewa czy krzewu, na którą uzyskano zgodę, wymagała opłaty, a za usunięcie bez pozwolenia groziły wysokie kary.

Od 1 stycznia 2017 wycinka drzew i krzewów na własnej działce nie wymaga pozwolenia.

Od 1 stycznia 2017 wycinka drzew i krzewów na własnej działce nie wymaga pozwolenia.

Wycinka drzew bez pozwolenia

Od 1 stycznia 2017 roku właściciel działki prywatnej może usuwać drzewa i krzewy bez uzyskania pozwolenia. Wycięcie drzew i krzewów nie może się jednak wiązać z prowadzaniem działalności gospodarczej.

Kiedy pozwolenie na wycinkę jest niezbędne?

Zgodnie z nowelą ustawy, bez pozwolenia można usuwać drzewa i krzewy na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i ich usunięcie nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy zatem muszą uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew, ale tylko wtedy, gdy obwód pnia przekracza wykazane w przepisach granice. Pozwolenie na wycinkę jest niezbędne w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Uwaga na uchwały gminy!

Nie zawsze jednak dowolność kształtowania zadrzewienia na własnej działce będzie możliwa. Nowelizacja przewidziała bowiem udział gminy w regulowanie przepisów dotyczących wycinki, która w drodze uchwały może określić jakie drzewa wymagają jednak decyzji lub opłaty za wycinkę, a także rozszerzyć listę tych drzew, które są zwolnione z pozwolenia. Zasady określane przez gminę muszą jednak uwzględniać kryteria podane w ustawie, którymi są m.in. gatunek lub wiek drzewa i krzewu, cel usunięcia czy cechy nieruchomości.

Opłata za wycinkę drzew

Jeżeli wycinka drzewa lub krzewu wymagać będzie pozwolenia, musimy liczyć się także z opłatami, naliczanymi przez gminę. Opłatę za usunięcie drzewa ustala się mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, przy czym stawka ta nie może przekraczać 500 zł. Opłatę za usunięcie krzewu ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty. W tym przypadku stawka nie może przekraczać 200 zł.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 16, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Kierownik budowy Warszawa i okolice (woj. mazowieckie)

    Witam.   Polecamy się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości i...

  • Koszty Budowy

    Szanowni Państwo,   Zaczynam przygotowania na dubowy domy ARD MALWA 1 Paliwo Stałe o powierzchni zabudowy prawie 100m2. Powierzchnia użytkowa wynosi ok 120m2.   Czy ktoś buduje podobny dom?Jakie Wam wychodziły koszty poszczególnych etapów?     Z góry dzi...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty