Start Arrow Finanse i formalnościArrowBudowa i prawoArrow Wypis i wyrys z ewidencji – wzór

Wypis i wyrys z ewidencji – wzór

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków jest potrzebny przy wielu działaniach dotyczących nieruchomości. Potrzebne będą np. kiedy zakładana jest księga wieczysta, czy zawierana umowa notarialna.

Aby uzyskać wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków musimy złożyć stosowny wniosek w starostwie, gdzie prowadzona jest ewidencja. Informacje zawarte w ewidencji są jawne, ale ich wydanie wymaga uiszczenia zapłaty. Aby nie przedłużać terminu wydania potrzebnych nam dokumentów, dowód opłaty warto złożyć jako załącznik do wniosku.

POBIERZ WNIOSEK W PDF - Wniosek o wypis i wyrys z ewidencji gruntów

Komu wydany zostanie wypis i wyrys?

O wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków mogą ubiegać się właściciele nieruchomości lub osoby upoważnione przez właściciela, osoby mające interes prawny, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego.

Jakie informacje należy podać we wniosku?

Oprócz danych osobowych, we wniosku należy podać dokładne oznaczenie działki, której dotyczy wypis i wyrys. Musimy znać znać numer ewidencyjny działki, numer karty mapy oraz numer obrębu. Dane te znajdziemy w księdze wieczystej lub w akcie notarialnym. Jeżeli nie posiadamy tych dokumentów, dane znajdziemy w dziale starostwa prowadzącego ewidencję.

We wniosku musimy również uzasadnić do czego potrzebny nam wypis i wyrys, czyli wskazać interes prawny. Może to być np. zawarcie aktu notarialnego przy umowie sprzedaży, zakupu czy darowizny działki, założenie księgi wieczystej czy postępowanie sądowe np. przy sprawie o zasiedzeniu.

Ile kosztuje uzyskanie wypisu i wyrysu?

Opłaty zależ od rodzaju wniosku:

  • za wypis z ewidencji pierwszej działki, budynku lub lokalu – 12 zł
  • za wypis z ewidencji każdej następnej działki, budynku lub lokalu – dodatkowo 6 zł
  • za wypis i wyrys za pierwszą działkę, budynek lub lokal – 120 zł
  • za wypis i wyrys każdej następnej działki, budynku lub lokalu – dodatkowo 12 zł

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 7, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Zakup nieruchomości, nie zależnie czy jest to mała kawalerka,

    Zakup nieruchomości, nie zależnie czy jest to mała kawalerka, dom czy działka na wsi to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Zazwyczaj miesiącami przeglądamy oferty i szukamy nieruchomości, która najbardziej będzie nam odpowiadała. Patrzymy na lokalizację, cenę i p...

  • Dopłaty do domu dla młodego małżeństwa prowadzącego firmę

    witam, od niespełna 1 roku jesteśmy z żoną małżeństwem i również od niespełna roku prowadzimy firmę. Interesuje nas zakup działki pod budowę no i oczywiście postawienie własnego domu z jakąś przybudówką/lokalem do prowadzenia firmy. Na tę chwilę najbardziej interesuj...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i formalności

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty