Start Arrow Budowa domuArrow Z czego murować ścianki działowe?

Z czego murować ścianki działowe?

Ścianki działowe murowane wykonuje się z cegły ceramicznej dziurawki, z bloczków betonu komórkowego albo z pustaków ceramicznych.

Ścianki mogą być murowane na 1/4 cegły czyli 6,5cm albo na 12cm. W przypadku ścianek o grubości 6,5cm, aby przenieść ewentualne siły boczne co drugą lub trzecią spoinę poziomą, należy zbroić 1 prętem o średnicy 8mm lub płaskownikiem stalowym. Najczęściej ścianki o gr.6,5cm możemy na żelbetowym stropie murować w dowolnym miejscu ze względu na ich niewielki ciężar.

murowanie

Natomiast ścianki o gr.12cm nie powinny być murowane w dowolnym miejscu stropu z uwagi na swój zbyt duży ciężar. Taką ściankę najlepiej opierać w miejscu, gdzie pod spodem jest ściana nośna, w stropie został wykonany podciąg żelbetowy lub żebro ukryte czyli zagęszczenie prętów zbrojeniowych w miejscu oparcia ścianki. średnicę i rozstaw prętów powinien w projekcie uwzględnić projektant.

W przypadku murowania ścianki działowej na istniejącym stropie możemy pod ścianką wykonać wzmocnienie w postaci belki stalowej z dwuteownika lub 2 ceowników. Takie stalowe wzmocnienie pod ścianką zapobiegnie nadmiernym ugięciom stropu i powstaniu pęknięć w samej ściance.

Najlżejsze ścianki murowane uzykamy stosując bloczki z betonu komórkowego. Szczególnie, gdy zastosujemy odmianę 400 – gęstość objętościowa wynosi 400kg/m3. Produkowane są płytki o szerokościach 6,8,10 i 12cm. Beton komórkowy ma również dobre właściwości akustyczne.

Bloczek komórkowy, fot. Solbet

Bloczek komórkowy, fot. Solbet

Polecam również wykonywanie ścianek działowych z pustaków Porotherm. Jeden metr sześcienny Porothermu waży około 800kg jest więc znacznie lżejszy od cegły dziurawki której gęstość objętościowa wynosi 1400kg/m3. Zaletą pustaków Porotherm jest również mała ilość zaprawy potrzebna do murowania z uwagi na duże wymiary pustaka. Do wymurowania 1m2 ścianki o gr.12cm z cegły dziurawki potrzebujemy 48 cegieł natomiast ścianka z porothermu o gr.11,5cm to tylko 8 pustaków na 1m2. W ściankach z porothermu nie wykonuje się również spoin pionowych – pustaki łączone są na „pióro-wpust”.

Porotherm, fot. Wienerberger

Porotherm, fot. Wienerberger

Najczęściej przy wznoszeniu nowych obiektów wykonujemy ścianki działowe z takiego samego materiału jaki został użyty na ściany zewnętrzne. Ułatwia to połączenie ścianki ze ścianą nośną – wysokość pustaków jest jednakowa. ścianki przenoszą jedynie własny ciężar i nie możemy na nich opierać stropów. Najlepiej więc jak ścianki działowe wymurowane zostaną po wykonaniu stropów. Gdy zajdzie konieczność wyburzenia ścinki działowej przy zmianie układu funkcjonalnego pomieszczeń możemy taką ściankę bez obaw wyburzyć. W przypadku wątpliwości czy dana ścianka jest ścianką nośną czy działową powinniśmy poprosić o radę uprawnionego budowniczego.

Autor: Andrzej Machalski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 16, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (0)
  • 0/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • OKNOPLAST & OKNOPLUS

    Jestem aktualnie na kupnie okien do nowego domu . I teraz jest problem jakie okna wybrać , na co się zdecydować .. OKNOPLUS czy OKNOPLAST ?? Dwuszybowe czy trzyszybowe ?...

  • Okna energooszczędne i pasywne

    Jakie firmy mają w swojej ofercie okna energooszczędne lub pasywne? możecie którąś z nich polecić?...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty