Start Arrow Budowa i remontArrow Zaparowane szyby: jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Zaparowane szyby: jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Okres jesienno-zimowy to najczęstszy czas, kiedy na oknach w domach i mieszkaniach pojawiają się małe, wodne kropelki, a cała szyba jest zaparowana. Jakie są przyczyny zaparowanych okien? Jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Musimy pamiętać, że najczęściej zaparowane szyby nie są efektem nieprawidłowego montażu czy wady okna. Nie będą więc one podlegać reklamacji, ani wobec instalatora, ani producenta okien.

Do montera lub firmy, która ocieplała nasz budynek, możemy się zgłosić jedynie w przypadku, gdy wilgoć pojawia się miejscowo, występują plamy na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych (w zimie pojawia się na nich szron). Jest to bowiem skutek powstania mostków termicznych, a te są efektem złej izolacji okien czy ścian (uszkodzenie lub przerwanie warstwy izolacyjnej).

Jaka jest przyczyna zaparowanych okien?

Parowanie szyb to naturalne zjawisko, które wiąże się z dużą wilgotnością powietrza oraz z dużą różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dlatego najczęściej powstaje w okresie jesienno-zimowym. Sami również przyczyniamy się do powstawania pary na oknie, poprzez codzienne czynności, takie jak gotowanie, pranie czy prasowanie.

Zwiększona wilgoć w powietrzu powinna być usuwana na zewnątrz, w przeciwnym razie powstanie naturalne zjawisko kondensacji pary wodnej, co prowadzi do skraplania się pary na szybach. Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz wynoszącej 20°.

(Najczęstszą przyczyną zaparowanych okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których „produkowana jest” para wodna. fot. archiwum)

Jakie mogą być skutki zaparowanych okien?

Zwiększony poziom wilgotności we wnętrzu ma bardzo negatywny i niebezpieczny wpływ zarówno na nasz dom, jak i na nasze zdrowie. Powoduje on bowiem:

 • powstawanie pleśni na ścianie wokół okien, która może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku i zniszczyć wyposażenia domu,
 • powstawanie nieprzyjemnego zapachu w domu,
 • ataki migreny u domowników, choroby dróg oddechowych
 • zmniejszenie umiejętności koncentracji, rozkojarzenie.

Jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 40-50 %. Większa spowoduje efekt kondensacji pary wodnej. Aby uniknąć zaparowania okien, powstały w codziennym użytkowaniu nadmiar wilgoci musi być systematycznie odprowadzany z wnętrza. Zapewni to tylko sprawny system wentylacji.

W naszych domach i mieszkaniach wciąż najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Teoretycznie powinna ona być wystarczająca do usuwania pary wodnej z wnętrza domu, usuwania dwutlenku węgla i doprowadzania świeżego powietrza.

Jednak na przeszkodzie prawidłowej wentylacji stoi… prawidłowa izolacja ścian i okien. Nasze domy i mieszkania, poddane termomodernizacji są dokładnie izolowane, a bardzo szczelne okna nie wypuszczają powietrza na zewnątrz (ani nie wpuszczają świeżego do środka).

Można więc przyjąć, że skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien na oścież. To oczywiście pomoże, ale po pierwsze nie będzie zbyt komfortowe, szczególnie zimą, a po drugie wpłynie negatywnie na koszty ogrzewania – energia cieplna, którą udało nam się wytworzyć, zostanie usunięta wraz z zużytym powietrzem.

Jak polepszyć działanie wentylacji grawitacyjnej?

Aby uskutecznić działanie wentylacji grawitacyjnej należy:

 • wyposażyć okna w nawiewniki, których czujniki uzależniają dopływ świeżego powietrza do domu od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Dzięki nim nie będzie już konieczności wietrzenia pomieszczeń przez otwarcie okien. Nawiewniki najczęściej montuje się w górnej części okna – na skrzydle okiennym i ościeżnicy.

(Nawiewniki w oknach, fot. Gealan)

 • zainstalować grzejnik po oknem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę dlaczego grzejniki najczęściej montowane są pod oknem. Ma to związek z prawidłową cyrkulacją powietrza. Grzejniki powinno się montować na ścianach najchłodniejszych, czyli na ścianach zewnętrznych. Okno ma prawie trzykrotnie większy współczynnik przenikania ciepła, to dlatego właśnie pod nim jest najlepsze miejsce na urządzenie grzewcze. Montaż grzejnika na ścianie wewnętrznej spowoduje nadmierne wychłodzenie w pobliżu ścian zewnętrznych (przy oknie).

Para na oknach dachowych

Okno dachowe ze względu na swoje usytuowanie i charakter jest miejscem, gdzie może pojawić się zjawisko kondensacji pary wodnej, w sytuacji kiedy w domu panuje zbyt duży poziom wilgoci. Powstała para wodna powinna być wyprowadzana na zewnątrz przez kratki wentylacyjne.

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 40-50 %. Najważniejszą dla ograniczenia kondensacji jest prawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniu. Aby sprawnie działała wentylacja musi być możliwość napływu świeżego powietrza np. poprzez rozszczelnienie okien lub otwarcie nawiewników.

Kondensację na szybie ograniczyć można również przez prawidłową instalację grzejników (bezpośrednio pod oknem), jak również wykonanie szpalety pod oknem w pionie.

Prawidłowa cyrkulacja powietrza wokół okna ograniczy występowanie kondensacji na szybie.

Uwaga!

Najlepszym sprawdzonym sposobem zapewnienia sprawnej wentylacji w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym jest stosowanie układów nawiewno-wywiewnych z podgrzewaniem powietrza nawiewanego – najlepiej z odzyskiem ciepła.

Wentylacja nawiewno-wywiewna zapewnia w naszych domach:

 • filtrację powietrza,
 • skuteczne usuwanie przykrych zapachów,
 • brak przeciągów, hałasu ulicznego,
 • likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń,
 • stały dopływ świeżego powietrza.

Jednak, aby wentylacja mechaniczna działała w sposób optymalny, okna i drzwi zewnętrzne powinny być możliwie szczelne, bez żadnych dodatkowych czynnych kanałów wentylacji grawitacyjnej, czyli np. bez nawiewników!

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mariusz Odpowiedz 2014-11-13 12:31:11

Warto sprawdzić stan kratek wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Dla estetycznej spójności budynku – kolorystyka systemów rynnowych

Przejrzysta geometria prostych form, płaski dach, minimalizm. Klasyczna bryła z dwuspadowym dachem…

Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Życie w dużych miastach dostarcza nam wielu atrakcji i udogodnień. Jesteśmy blisko…

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka ma…

Dlaczego warto wybierać materiały energooszczędne?

Nowe warunki techniczne wprowadzone przez Unię Europejską wraz z początkiem 2014 roku,…

Estetyczne i funkcjonale wykończenie okapu

Z brakiem podbitki pod okapem jest podobnie jak z brakiem wykończenia podłogi…

Wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego – ściany ognioodporne

Realizacja inwestycji budowlanych stawia przed wykonawcami szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego,…

Soudal w gronie wystawców na 25. Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy w Bukareszcie

Firma Soudal znalazła się w gronie wystawców na 62. Kongresie Międzynarodowej Organizacji…

Nowość! Szkło przeciwsłoneczne SunGuard HD Diamond 66 – diamentowa trwałość i blask

Podczas październikowych targów Glasstec w Dusseldorfie firma Guardian zaprezentowała kolejny, siódmy już,…

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian: bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Sprawne przeprowadzenie robót budowlanych zależy nie tylko od zdolności ekip wykonawczych. Szczególnie…

Nowoczesność i wyrazistość – drzwi Perugia

Kolekcja drzwi Perugia to propozycja dla tych, którzy nie boją się eksperymentować…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane