Start Arrow Budowa i remontArrow Zaparowane szyby: jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Zaparowane szyby: jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Okres jesienno-zimowy to najczęstszy czas, kiedy na oknach w domach i mieszkaniach pojawiają się małe, wodne kropelki, a cała szyba jest zaparowana. Jakie są przyczyny zaparowanych okien? Jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Musimy pamiętać, że najczęściej zaparowane szyby nie są efektem nieprawidłowego montażu czy wady okna. Nie będą więc one podlegać reklamacji, ani wobec instalatora, ani producenta okien.

Do montera lub firmy, która ocieplała nasz budynek, możemy się zgłosić jedynie w przypadku, gdy wilgoć pojawia się miejscowo, występują plamy na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych (w zimie pojawia się na nich szron). Jest to bowiem skutek powstania mostków termicznych, a te są efektem złej izolacji okien czy ścian (uszkodzenie lub przerwanie warstwy izolacyjnej).

Jaka jest przyczyna zaparowanych okien?

Parowanie szyb to naturalne zjawisko, które wiąże się z dużą wilgotnością powietrza oraz z dużą różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dlatego najczęściej powstaje w okresie jesienno-zimowym. Sami również przyczyniamy się do powstawania pary na oknie, poprzez codzienne czynności, takie jak gotowanie, pranie czy prasowanie.

Zwiększona wilgoć w powietrzu powinna być usuwana na zewnątrz, w przeciwnym razie powstanie naturalne zjawisko kondensacji pary wodnej, co prowadzi do skraplania się pary na szybach. Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz wynoszącej 20°.

(Najczęstszą przyczyną zaparowanych okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których „produkowana jest” para wodna. fot. archiwum)

Jakie mogą być skutki zaparowanych okien?

Zwiększony poziom wilgotności we wnętrzu ma bardzo negatywny i niebezpieczny wpływ zarówno na nasz dom, jak i na nasze zdrowie. Powoduje on bowiem:

 • powstawanie pleśni na ścianie wokół okien, która może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku i zniszczyć wyposażenia domu,
 • powstawanie nieprzyjemnego zapachu w domu,
 • ataki migreny u domowników, choroby dróg oddechowych
 • zmniejszenie umiejętności koncentracji, rozkojarzenie.

Jak uniknąć efektu zaparowanych okien?

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 40-50 %. Większa spowoduje efekt kondensacji pary wodnej. Aby uniknąć zaparowania okien, powstały w codziennym użytkowaniu nadmiar wilgoci musi być systematycznie odprowadzany z wnętrza. Zapewni to tylko sprawny system wentylacji.

W naszych domach i mieszkaniach wciąż najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Teoretycznie powinna ona być wystarczająca do usuwania pary wodnej z wnętrza domu, usuwania dwutlenku węgla i doprowadzania świeżego powietrza.

Jednak na przeszkodzie prawidłowej wentylacji stoi… prawidłowa izolacja ścian i okien. Nasze domy i mieszkania, poddane termomodernizacji są dokładnie izolowane, a bardzo szczelne okna nie wypuszczają powietrza na zewnątrz (ani nie wpuszczają świeżego do środka).

Można więc przyjąć, że skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien na oścież. To oczywiście pomoże, ale po pierwsze nie będzie zbyt komfortowe, szczególnie zimą, a po drugie wpłynie negatywnie na koszty ogrzewania – energia cieplna, którą udało nam się wytworzyć, zostanie usunięta wraz z zużytym powietrzem.

Jak polepszyć działanie wentylacji grawitacyjnej?

Aby uskutecznić działanie wentylacji grawitacyjnej należy:

 • wyposażyć okna w nawiewniki, których czujniki uzależniają dopływ świeżego powietrza do domu od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Dzięki nim nie będzie już konieczności wietrzenia pomieszczeń przez otwarcie okien. Nawiewniki najczęściej montuje się w górnej części okna – na skrzydle okiennym i ościeżnicy.

(Nawiewniki w oknach, fot. Gealan)

 • zainstalować grzejnik po oknem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę dlaczego grzejniki najczęściej montowane są pod oknem. Ma to związek z prawidłową cyrkulacją powietrza. Grzejniki powinno się montować na ścianach najchłodniejszych, czyli na ścianach zewnętrznych. Okno ma prawie trzykrotnie większy współczynnik przenikania ciepła, to dlatego właśnie pod nim jest najlepsze miejsce na urządzenie grzewcze. Montaż grzejnika na ścianie wewnętrznej spowoduje nadmierne wychłodzenie w pobliżu ścian zewnętrznych (przy oknie).

Para na oknach dachowych

Okno dachowe ze względu na swoje usytuowanie i charakter jest miejscem, gdzie może pojawić się zjawisko kondensacji pary wodnej, w sytuacji kiedy w domu panuje zbyt duży poziom wilgoci. Powstała para wodna powinna być wyprowadzana na zewnątrz przez kratki wentylacyjne.

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 40-50 %. Najważniejszą dla ograniczenia kondensacji jest prawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniu. Aby sprawnie działała wentylacja musi być możliwość napływu świeżego powietrza np. poprzez rozszczelnienie okien lub otwarcie nawiewników.

Kondensację na szybie ograniczyć można również przez prawidłową instalację grzejników (bezpośrednio pod oknem), jak również wykonanie szpalety pod oknem w pionie.

Prawidłowa cyrkulacja powietrza wokół okna ograniczy występowanie kondensacji na szybie.

Uwaga!

Najlepszym sprawdzonym sposobem zapewnienia sprawnej wentylacji w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym jest stosowanie układów nawiewno-wywiewnych z podgrzewaniem powietrza nawiewanego – najlepiej z odzyskiem ciepła.

Wentylacja nawiewno-wywiewna zapewnia w naszych domach:

 • filtrację powietrza,
 • skuteczne usuwanie przykrych zapachów,
 • brak przeciągów, hałasu ulicznego,
 • likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń,
 • stały dopływ świeżego powietrza.

Jednak, aby wentylacja mechaniczna działała w sposób optymalny, okna i drzwi zewnętrzne powinny być możliwie szczelne, bez żadnych dodatkowych czynnych kanałów wentylacji grawitacyjnej, czyli np. bez nawiewników!

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

Listopadowe porządki

Po kilku dniach zadumy przychodzi jednak czas ponownego sprzątania grobów z wypalonych…

Jak przygotować dach do sezonu zimowego?

Nie chcesz, aby podczas chłodów i mrozów zaskoczyły cię problemy dachowe w…

Jesień życia na Krzykach

Przytulne, funkcjonalne wnętrze, przyjazna okolica i dogodna komunikacja to główne wymagania mieszkaniowe…

Rozszyfruj blachodachówkę i sprawdź, jak poznać jej jakość

Ogromna popularność blachodachówki sprawia, że producenci prześcigają się w ilości produktów oferowanych…

NOWOŚĆ! Funkcjonalny i nowoczesny styl – klamki serii SLIM

SLIM to najnowsza kolekcja klamek ze stali nierdzewnej firmy DOMINO. Jej modny…

Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówkę?

Blachodachówka jest niezwykle popularnym pokryciem dachowym, to doskonała alternatywa dla dachówki ceramicznej.…

Budynki mobilne – nowa jakość, innowacyjne rozwiązanie

To, co jeszcze niedawno wydawało się nierealne, dzisiaj staje się możliwe. Mobilne…

Kamień, który zdobi drewno – drzwi zewnętrzne z elementami ze spieków kwarcowych

Zakład Stolarki Budowlanej CAL, suwalski producent ekskluzywnej stolarki drewnianej, wprowadził w ostatnim…

Nowoczesny pistolet zwiększający wydajność pian aż do 30%

Firma Selena mając na celu zwiększenie wydajności pian TYTAN, opracowała nowy pistolet…

Prąd na sprzedaż

W odróżnieniu od gazu, prąd może całkowicie zastąpić wszystkie źródła energii niezbędna…

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

  Każdy budujący i remontujący wie, że sam wybór materiałów i technologii…

Polecane Produkty

Czytane

Najczęściej czytane