Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Zmiany w projekcie po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Zmiany w projekcie po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Czy możliwe jest wprowadzenie zmian w projekcie po uzyskaniu pozwolenia na budowę? Czy na placu budowy można wykonywać roboty odbiegające od projektu budowlanego bez żadnych formalności?

Pozwolenie na budowę jest wydawane temu, kto złożył stosowny wniosek w starostwie wraz z wymaganymi załącznikami (przede wszystkim z projektem budowlanym w 4 egzemplarzach) i oświadczył, że posiada prawa do dysponowania nieruchomością.

Zanim właściwy organ wyda decyzję, sprawdzi przede wszystkim zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku braku planu – z decyzją o warunkach zabudowy oraz z wymaganiami ochrony środowiska. Sprawdzone zostanie również to, czy projekt budowlany jest kompletny, posiada wszystkie wymagane opinie, uzgodnienia, pozwolenia oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Wydana decyzja o pozwoleniu na budowę jest jednoznaczna z zatwierdzeniem projektu budowlanego. Pozwolenie obejmuje roboty budowlane wykonywane według zatwierdzonego projektu i w granicach terenu, który został zatwierdzony.

(Zmiany w robotach budowlanych wymagają uzgodnień z projektantem. Może on zażądać wstrzymania robót budowlanych - wpisem w dzienniku - jeśli stwierdzi niezgodność wykonywania ich z tym, co zawierał opracowany przez niego projekt budowlany.)

Czy możliwe są zmiany w zatwierdzonym projekcie?

Tak, po wydaniu pozwolenia na budowę lub po rozpoczęciu już robót budowlanych można dokonać zmian w zatwierdzonym projekcie budowlanym, ale wiąże się to z kolejnymi formalnościami. Ich rodzaj zależy od rodzaju zmian, jakie zostaną wprowadzone.

 • Nieistotne odstępstwa od projektu

Prawo budowlane określa, że nieistotne odstępstwa od projektu nie wymagają uzyskania zgody starostwa. Nie są one jednak dokładnie sprecyzowane, nie mogą jednak dotyczyć:

 • zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
 • charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
 • zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
 • zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
 • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Zmiany nieistotne, spełniające powyższe warunki, muszą być jednak naniesione na projekt w formie rysunku i opisu i przedłożone w nadzorze budowlanym po zakończeniu budowy (nie trzeba ich zgłaszać od razu).

 • Istotne odstępstwa od projektu

Istotne odstępstwa od projektu nie są również wyszczególnione w Prawie budowlanym, dotyczą one jednak wszystkich wymienionych wyżej podpunktów. Istotnymi zmianami są więc przede wszystkim te, które ingerują w konstrukcję budynku, dotyczą zapisów miejscowego planu lub zmieniają sposób użytkowania domu (np. z funkcji mieszkalnej na gospodarczą czy usługową) lub jego części (poddasze nieużytkowe na mieszkalne).

Istotne odstępstwa od projektu wymagają uzyskania zmiany pozwolenia na budowę. W tym celu konieczne jest wykonanie projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego planowane zmiany.

Projekt budowlany zamienny musi spełniać wszystkie warunki dotyczące projektom. Składa się go w starostwie wraz z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie czy kontynuacja budowy może być dokonana dopiero, gdy decyzja o zmianie pozwolenia na budowę stanie się prawomocna.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 4, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (1)
 • 5/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
 • Chwilowki online reka

  Firm oferujacych kredyty - chwilowki jest coraz to wiecej. Roznia sie przede wszystkim limitem otwartych wielkosci, czasem kredytowania oraz wielkoscia zaplat wspomagajacych. Az do zaciagniecia chwilowki basta dysponowanie dowodu prywatnego a komputera z dojazdem do internetu. Pojedyncze co przystaj...

 • Wakacje

  Jednostek oferujacych dlugi - chwilowki istnieje chwilowki internetowe raz po raz wiecej. Roznia sie przede wszystkim zakresem dogodnych kwot, okresem kredytowania plus wielkoscia oplat wspierajacych. Do zawleczenia chwilowki dosyc tego dobrobyt dokumentu prywatnego zas peceta z dostepem az do inter...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty