Start Arrow Budowa domuArrow 10 sposobów na bezpieczne drzwi

10 sposobów na bezpieczne drzwi

Jakie wybrać drzwi wejściowe do naszego domu czy mieszkania? Trwałe, bezpieczne i estetyczne. Warto wyposażyć je w elementy, które dodatkowo ułatwią ich otwieranie i zamykanie, zwiększając nasz komfort.

Zobaczmy propozycje producentów

Po pierwsze bezpieczeństwo

 • Klamki do drzwi

Do drzwi wejściowych zupełnie nie nadają się zwykłe klamki pokojowe, ani żadne klamki ze śrubami widocznymi od strony zewnętrznej. Takie klamki bardzo łatwo można zdemontować. Z odsłoniętą wkładką patentową wprawny złodziej upora się w kilka chwil – bez trudu uchwyci ją i wyrwie lub złamie, by mieć swobodny dostęp do mechanizmu zamka.

 

(Klamki bezpieczne HOPPE, fot. Winkhaus)

Klamki bezpieczne HOPPE z oferty firmy Winkhaus chronią zamek przed rozwierceniem i ingerencją w jego mechanizm, uniemożliwiając łatwe i szybkie otwarcie drzwi przez włamywacza. Śruby mocujące tych klamek są niewidoczne od strony zewnętrznej, a zamek zabezpiecza dodatkowa stalowa blacha umieszczona od spodu szyldu.

 • Zamki drzwiowe

Drzwi marki Bella Linea wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w trzy zamki (w tym dwa atestowane) z 11 ryglami (pięć przy zamku głównym oraz po trzy przy zamku dodatkowym oraz pomocniczym) stworzą nie lada barierę, skutecznie odgradzającą nasz dom od nieproszonych gości. Co więcej, producent wyposażył drzwi w dodatkowy, górny rygiel co dodatkowo zwiększa ich odporność na próby wyważenia.

 

(Trzy zamki i aż 12 rygli , fot. Bella Linea)

 • Bolce antywłamaniowe i wręg francuski

W przypadku wszelkich prób włamania bardzo istotnym elementem, poza zamkami i wkładkami, są rozwiązania zabezpieczające, stosowane na połączeniu skrzydła z ościeżnicą od strony zawiasowej – bolce antywłamaniowe bądź wręg antywyważeniowy, zwany również wręgiem francuskim. Bolce antywyważeniowe to elementy metalowe, które podczas zamykania drzwi wchodzą w gniazda zamontowane w ościeżnicy, dzięki czemu skrzydło trudno jest wypchnąć z ościeżnicy.

(Przekrój drzwi wzmocnionych, fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL)

Wręg francuski to rozwiązanie polegające na takim wyprofilowaniu przylgi (inaczej wręgu) na całej długości, by skrzydło zazębiało się z ościeżnicą, skutecznie uniemożliwiając próby wyważenia, nawet po uprzednim ścięciu zawiasów w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz.

 • Klucz centralny – kilka zamków jeden klucz

Klucz centralny, dodatkowe wyposażenie drzwi OknoPlus, to wygodne rozwiązanie dla tych osób, które mają kilka par drzwi w jednym budynku i przy tym nie mają cierpliwości do szukania w pokaźnym pęku kluczy tego odpowiedniego do danego zamka. Takie rozwiązanie przydaje się również w pomieszczeniach biurowych, które chcemy udostępnić tylko wybranym pracownikom. Mamy wówczas pewność, że nie wejdą tam osoby nieupoważnione lub – jak w przypadku biur domowych -także dzieci. Wygoda użytkowania klucza centralnego nie jest jego jedyną zaletą, wiąże się z tym również zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, ponieważ wkładki typu VS uniemożliwiają włamanie poprzez rozwiercenie zamka czy użycie wytrycha.

(Klucz Centralny oraz karta bezpieczeństwa, fot. OknoPlus)

Nawet jeśli okaże się, że zgubimy klucz, to tylko osoba, która posiada specjalną kartę z zakodowanym sposobem otwierania drzwi, ma możliwość dorobienia kopii.

 • Czytnik linii papilarnych

W drzwiach Schüco odporne wkładki cylindryczne zostały zabezpieczone przed próbami wyrwania i przewiercenia. Wybór spośród zamków jedno-, trzy- i pięciopunktowych daje możliwość dopasowania optymalnego stopnia zabezpieczenia. Prestiż domu lub obiektu i komfort obsługi drzwi podnosi ponadto zastosowanie modułu video ze zdalnym panelem obsługowym, systemu zdalnego otwierania i zamykania czy też systemu kontroli dostępu z czytnikiem linii papilarnych, który pozwala zapomnieć o kluczach. Wyposażenie dodatkowe stanowi opcję i może być dowolnie konfigurowane w zależności od potrzeb.

(Drzwi z czytnikiem linii papilarnych, fot. Schüco)

 • Zamykanie drzwi bez klucza

Zamki autoLock firmy Winkhaus to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu zamknąć drzwi kluczem. Zamek zaryglowuje się automatycznie w chwili, gdy zatrzaskujemy drzwi wejściowe. Jest to zasługa specjalnego mechanizmu, który sprawia, że po domknięciu drzwi, z zamka wysuwają się 2 masywne rygle (u góry i na dole skrzydła) i bezpiecznie je ryglują. Dzięki tej automatycznej blokadzie nie musimy się martwić się, że nasze mieszkanie może paść łupem złodzieja.

(Drzwi z zamkiem autoLock, fot. Winkhaus)

Odryglowanie drzwi jest równie proste, jak ich zamknięcie. Następuje bowiem w chwili naciśnięcia klamki. Z tego powodu zamek stosujemy zwykle w kombinacji z klamko–pchaczem lub pochwytem od zewnątrz. Wówczas drzwi są od zewnątrz niedostępne, a chcąc je otworzyć, trzeba użyć klucza.

Po drugie komfort użytkowania

 • Ciepłe progi drzwiowe

Producenci oferują różne typy progów drzwiowych różniące się wysokością, kolorem, materiałem z którego są wykonane. Wszystko po to, aby dopasować je do potrzeb klienta i typu stolarki drzwiowej. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto pamiętać, że próg w znacznym stopniu wpływa na szczelność drzwi i ich funkcjonalność. Powinniśmy zatem zwrócić baczną uwagę na ten element wyposażenia.

(Ciepły próg aluminiowy, fot. OKNOPLAST)

W ofercie OKNOPLAST dostępny jest ciepły próg aluminiowy z przekładką termiczną wykonaną z PVC, który ogranicza straty ciepła i zabezpiecza przed przemarzaniem drzwi. Charakteryzuje się on wysoką trwałością oraz sztywnością, dzięki czemu zachowuje swoje parametry podczas długiego okresu użytkowania. Niewielka wysokość progu OKNOPLAST – po zamontowaniu mniej niż 2cm – minimalizuje ryzyko uderzenia, czy potknięcia przy przechodzeniu przez drzwi.

 • Zawiasy ryglowane

Nieodzownym elementem drzwi są zawiasy. To one bowiem utrzymują skrzydło w należytym położeniu oraz umożliwiają jego otwieranie i zamykanie. Skrzydło drzwi zewnętrznych jest montowane na trzech zawiasach, dobranych do jego wagi i wielkości. Ich rozmieszczenie dobrane jest tak, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie skrzydła.

(Zawiasy ryglowane w 3 płaszczyznach, fot. OKNOPLAST)

Zawiasy drzwi OKNOPLAST pozwalają na ich regulację w trzech płaszczyznach, dzięki czemu możemy idealnie dopasować położenie skrzydła drzwiowego do progu i ościeżnicy. Zawiasy dostępne są w kolorach dopasowanych do barwy stolarki, dzięki czemu dobrze komponują się nie tylko z drzwiami, ale także z oknami.

 • Pilot zamiast pęku kluczy

Drzwi otwieramy i zamykamy wielokrotnie każdego dnia. Dlatego powinny być one łatwe w obsłudze dla właściciela, a trudne do pokonania dla włamywacza. Wystarczy, że drzwi wyposażymy w elektromechaniczny zamek Roto DoorSafe Eneo C, by umożliwić ich otwieranie bez użycia klucza. Pęk kluczy można zastąpić pilotem lub telefonem komórkowym z funkcją Bluetooth. Gdy wracamy z dużych zakupów i gdy okazuje się, że dwie ręce to za mało, by trafić kluczem w zamek, idealnym rozwiązaniem są drzwi otwierane w podobny sposób jak brama wjazdowa czy garażowa.

(Elektromechaniczny zamek Roto DoorSafe Eneo C, fot. Roto)

Zamek Eneo C wyposażony został w najnowsze zabezpieczenia antywłamaniowe – system ryglowania łączonego.

 • Przydatne dodatki

Dobierając dodatki do drzwi, warto zwrócić uwagę na niepozorne elementy, które podniosą ich funkcjonalność. Dzięki wizjerowi, który pozwoli nam zobaczyć kto jest po drugiej stronie bez konieczności ich otwierania – poczujemy się bezpieczniej. Odbojnik uchroni ścianę i drzwi przed zarysowaniem. Możemy przykleić go w punkcie styku skrzydła ze ścianą lub zamontować na podłodze tak, aby ograniczał otwarcie skrzydła. Wielu z nas nie lubi trzaskających drzwi, w takim przypadku z pomocą przychodzi samozamykacz. To proste urządzenie, które dzięki specjalnemu siłownikowi wyhamowuje skrzydło i pozwala na delikatne zamknięcie.

(Drzwi wejściowe wyposażone w przydatne dodatki, fot. OKNOPLAST)

Drzwi wejściowe możemy też ozdobić praktyczną skrzynką na listy. Jeśli mieszkamy w zabudowie szeregowej, warto zastanowić się nad skrzynką przerzutową. Dzięki niej będziemy mogli odbierać pocztę bez wychodzenia z domu.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mati Odpowiedz 2018-11-03 21:54:16

Drzwi (zwłaszcza zewnętrzne ) mogą ulec poważnym uszkodzeniom z powodu nagłego podmuchu wiatru/przeciągu. Dlatego powinno się pomyśleć o zabezpieczeniu drzwi przed uszkodzeniami. Dobrym produktem godnym polecenia jest odbojnik do drzwi z amortyzatorem

Jakub Odpowiedz 2016-07-07 13:26:59

Mam taki system jednego klucza u siebie w biurze właśnie od masterkey24 i sprawdza się świetnie, bardzo praktyczne rozwiązanie, do tego ma dobre zabezpieczenia.

Michał Odpowiedz 2015-12-01 15:33:50

Robert, myślę, że warto, ale powinieneś poszukać czegoś naprawdę dobrej jakości. Na rynku jest sporo chińskiego towaru kiepskiej jakości, dlatego proponuję postawić na renomowanego producenta, tutaj warto zajrzeć dobre-zamki.pl/sklep/.

Robert Odpowiedz 2015-10-14 13:20:12

A co myślicie o systemie master key? Warto w to zainwestować? Jestem na etapie wyboru zabezpieczeń w nowym mieszkaniu i szukam najlepszych rozwiązań.

Drzwi Zewnętrzne - na co zwrócić uwagę przy zakupie? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-17 10:41:04

[...] 10 sposobów na bezpieczne drzwi Jakie wybrać drzwi wejściowe do naszego domu czy mieszkania? Trwałe, bezpieczne i estetyczne. Warto ...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645