Nowoczesne domy charakteryzują się energooszczędnymi rozwiązaniami, mającymi na celu ograniczenie strat ciepła przez przegrody budowlane i zmniejszenie ryzyko powstawania mostków cieplnych. Z tego powodu projekty domów nowoczesnych często są opracowane na planie kwadratu, mają prostą i zwartą bryłę, bez dekoracyjnych elementów architektonicznych. Jak zatem urozmaicić fasadę budynku, by nowoczesny dom był nie tylko energooszczędny, ale i ładny?
Połączenie tynku elewacyjnego i drewna to efektowny sposób na ładną i nowoczesną elewację. Drewno ociepla prostą architekturę, nadaje jej elegancji i ponadczasowego wyglądu.
Wykonując kilka elementów z okładzin drewnianych możemy skorygować kształt budynku, urozmaicić fasadę i nadać mu przytulności. Zobaczmy, jak połączyć drewno z tynkiem, by dom zyskał na atrakcyjności.
Jak łączyć drewno z tynkiem na elewacji?
1. Przeszkloną część tego nowoczesnego domu wykończono drewnem. To rozwiązanie idealnie wkomponuje budynek w otoczenie, jednocześnie korygując zbyt szeroką fasadę.
2. Drewniany fragment elewacji, dzielący prostą konstrukcję na dwie części, zdaje się być zagłębiony w tynku. Podział elewacji odzwierciedla podział wnętrza na wygodne strefy.
3. Prosta a jednak nieszablonowa bryła budynku efektownie podzielona została przez kamień. Jednak to drewno wydaje się być najbardziej dekoracyjnym elementem, urozmaicającym jasną elewację.
4. Prosta bryła pokryta dwuspadowym dachem została wykończona zgodnie z najnowszymi trendami. Połączenie bieli z ciemnymi deskami elewacyjnymi nadaje prostemu budynkowi charakter.
5. Ten nowoczesny dom o charakterystycznej dla tej stylistyki zabudowie, został urozmaicony ciekawymi elementami elewacji. Strefa nocna ulokowana na poddaszu, podkreślona jest ciemnym drewnem, nadającym przestrzeni intymności.
6. Ogromnym atutem tego projektu jest rodzinna strefa dzienna, która płynnie łączy się z tarasem, tworząc klimatyczną przestrzeń wypoczynkową. Taras natomiast, dzięki zastosowaniu naturalnej okładziny drewnianej, komponuje się z przydomowym ogrodem.
7. Dom posiada niewielką kompaktową formę, ale podziały elewacji, zaakcentowane fragmentami wykończonymi drewnem, powiększają go optycznie. Dzięki drewnu na parterze, poddasze jest mocno zaakcentowane jasną elewacją.
8. W tym nowoczesnym domu elewację wykonano z tynku mineralnego oraz okładziny drewnianej. Sposób zaprojektowania elewacji tworzy oryginalną kompozycję, wyróżniającą dom z okolicznej zabudowy.
9. Dzięki dużej liczby okien dom ten imponuje słonecznym charakterem, który podkreślony jest fragmentem elewacji z jasnego drewna. Kompozycja materiałów elewacyjnych podkreśla też nowoczesny i elegancki styl budynku.
10. Ten niewielki dom z poddaszem (pow. użyt. 107,99 mkw) harmonijnie łączy tynk z drewnem. Ciemne deski drewniane na poddaszu obniżają optycznie budynek, nadając mu przytulny i podmiejski – mimo prostej bryły – charakter.
11. Zwartą, prostą bryłę urozmaicają duże przeszklenia połączone z ciepłym drewnem i elementami kamienia. Ciemniejszy kolor drewna podkreśla współczesny charakter tego piętrowego domu i koryguje wygląd pełnego piętra.
12. Podkreślona drewnem część poddasza efektownie „ucięta” jest przez przeszklenia, łączące dom z tarasem. Nowoczesny wdzięk podkreślają białe ściany połączone z grafitową dachówką.
13. Ciekawie zaprojektowana strefa wejścia została mocno zaakcentowana przez drewnianą okładzinę. Motyw powtórzony na poddaszu tworzy harmonijną całość z białym parterem.
14. Tynk w tonacji cappuccino łączy się z drewnem w kolorze ciemnej wiśni, tworząc finezyjną kompozycję elewacji. Mocno zaznaczony parter budynku przeznaczony jest na strefę dzienną, która dzięki dużej ilości przeszkleń jest bardzo dobrze doświetlona.
15. Niewielkie gabaryty tego domu (pow. użyt. 106 mkw) zostały optycznie rozbudowane dzięki zastosowaniu kilku materiałów elewacyjnych. Ciemny klinkier i drewno użyte fragmentami jako okładzina elewacji kontrastują z jasnym kolorem ścian.
Dodaj komentarz