Start Arrow Wiadomości Arrow Rodzina na swoim – rośnie

Rodzina na swoim – rośnie

Popularność rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim” wciąż rośnie. Banki udzielają coraz więcej kredytów z dopłatami Skarbu Państwa i coraz więcej mieszkań na rynku spełnia kryteria tego programu: najwięcej w Poznaniu, a najmniej w Krakowie.

rodzinaW czerwcu br. banki udzieliły 3107 kredytów z dopłatami na kwotę 555 mln zł – informuje Gazeta Wyborcza. Dla porównania, w jeszcze w styczniu tego roku 669 rodzin pożyczyło 99 mln zł. W całym pierwszym półroczu w ramach Rodziny na swoim udzielono 12 444 kredyty na łączną kwotę 2,128 mld zł.

1 lipca br. wojewodowie ogłosili maksymalne ceny metra kwadratowego na III kwartał 2009 r., kwalifikujące dane lokale do preferencyjnych kredytów w ramach Rodziny na swoim. W porównaniu do II kw. 2009 r. pozostały one na niezmienionym poziomie, z wyjątkiem Gdańska i województwa pomorskiego – zaznacza gazeta.

Większość województw odetchnęła z ulgą, bo obawiano się, że w kolejnych kwartałach maksymalne ceny metra mogą nieco spaść – czytamy dalej w dzienniku. Jednak przykład Gdańska, w którym wskaźnik ten podniesiono o prawie 510 zł (z 5234,60 zł na 5744, 20 zł), co sprawiło, że odsetek mieszkań na rynku wtórnym kwalifikujących się do programu Rodzina na swoim skoczył z 27 aż do 40 proc., pozwala z optymizmem oczekiwać na kolejne wyceny również dla pozostałych regionów.

Pozostawienie maksymalnej ceny metra kwadratowego mieszkania na obecnym poziomie, nie jest pozytywną wiadomością dla Krakowa, – zauważa Wyborcza – gdzie znacznie odbiega ona od stawek rynkowych – dla aglomeracji krakowskiej wynosi obecnie 5340,30 zł za m kw., podczas gdy średnia cena mieszkań jest o ponad 2 tys. zł wyższa. Z tego powodu tylko 10 % oferowanych w tym mieście do sprzedaży mieszkań można kupić korzystając z kredytu Rodzina na swoim.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 7, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: eko-izolacje isover