Start Arrow Wiadomości Arrow Książeczka mieszkaniowa

Książeczka mieszkaniowa

dreamstimesmall_1825449_1.jpg

Ministerstwo Infrastruktury zamierza rozszerzyć katalog czynności uprawniających do uzyskania premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki informuje Gazeta Prawna.

W Sejmie znalazł się także projekt ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji, który wprowadza możliwość uzyskania premii gwarancyjnej przy wymianie okien, instalacji gazowej i elektrycznej. Ministerstwo chce przedłużyć o cztery lata możliwość preferencyjnego spłacenia jednorazowego kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię przed 31 maja 1992 r. pieniędzmi z książeczki.

Resort proponuje również, – czytamy dalej – aby w przypadku uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności można było również uzyskać premię. Teraz wyjątkowo nie dotyczy to przekształceń własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność.

Dziennik przypomina, że pierwotnie projekt przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury ograniczał możliwość uzyskania premii przy preferencyjnych nabyciach lokali, np. przy przekształceniu mieszkania lokatorskiego w odrębną własność, wykupie mieszkania komunalnego czy zakładowego. Proponowano, że premia gwarancyjna będzie wypłacana wówczas, gdy koszty nabycia własności będą wyższe od premii ustalonej na dzień dokonania likwidacji książeczki. Ponieważ w większości przypadków takie nabycie mieszkania w drodze przekształcenia następuje z dużymi bonifikatami, w praktyce możliwość uzyskania premii w takich okolicznościach zostałaby wyłączona.

Autor: Gazeta Prawna


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 4, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty