Start Arrow Wiadomości Arrow Kredyt hipoteczny nawet w trzy dni

Kredyt hipoteczny nawet w trzy dni

Średni czas podejmowania decyzji kredytowej w polskich bankach to jeden miesiąc, jednak w wielu bankach na decyzje trzeba czekać nawet kilka miesięcy – czytamy w Gazecie Prawnej.

Najczęściej uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z potrzebą dostarczenia całej masy dokumentów: od wyceny kupowanej nieruchomości, przez zaświadczenie o zarobkach, PIT, po wiadomości z Biura Informacji Kredytowej o historii kredytowej kredytobiorcy. Zgromadzenie tych dokumentów zajmuje zwykle bardzo dużo czasu. Teraz niektóre banki chwalą się, że mogą podjąć decyzję kredytową w ciągu trzech dni. Ta oferta nie jest jednak adresowana do wszystkich.

dreamstimesmall_1133669_1.jpg

Banki mają własną bazę danych dotyczących wartości nieruchomości i nie zawsze istnieje konieczność dostarczania im dodatkowej wyceny. Tak jest w mBanku, Kredyt Banku i ING Banku Śląskim – wymienia GP. Indywidualna wycena jest potrzebna przy dużych kredytach powyżej 1 mln. Czasem banki rezygnują z wyceny, np. gdy nieruchomość jest nowa i buduje ją deweloper wiarygodny z punktu widzenia banku. Obieg większości dokumentów w bankach odbywa się nadal w sposób fizyczny, papierowy. Trwa to wiele dni.

Nowość polega na tym – dodaje gazeta – że w niektórych bankach już w oddziale można skanować dokumenty i przesyłać je do centrali w wersji elektronicznej. Coraz więcej banków korzysta też z możliwości automatycznego sprawdzenia w Biurze Informacji Kredytowej, czy kredytobiorca spłacał poprzednio wszystkie swoje zobowiązania kredytowe i czy nie miał żadnych zaległości. W Santander Consumer Bank i Fortis Bank obowiązują procedury uproszczone, ale dotyczą one tylko zawodów zaufania publicznego. W Polbanku klient zabiegający o kredyt refinansowy nie musi dostarczać żadnych dokumentów finansowych. Poza wnioskiem o kredyt i dowodem osobistym klient składa tylko oświadczenie o zdolności do spłaty miesięcznych rat.

Autor: Gazeta Prawna


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 10, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty