Start Arrow Wiadomości Arrow Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

dreamstimesmall_1689332_1.jpg

Wycena nieruchomości obejmuje jej wartość rynkową, odtworzeniową i katastralną. Przy szacowaniu korzysta się ze wszystkich informacji zawartych w prowadzonych dla niej dokumentach – informuje Gazeta Prawna.

Jednolite zasady obowiązują przy określaniu wartości nieruchomości bez względu na ich rodzaj, położenie i przeznaczenie. Na sposób prowadzenia wyceny nie ma wpływu, w jakim celu jest ona prowadzona ani kto jest właścicielem nieruchomości. Wartość rynkowa określana jest dla tych nieruchomości, które są lub mogą być przedmiotem obrotu. Stanowi ją najbardziej prawdopodobna cena możliwa do uzyskania na rynku. Określa się ją z uwzględnieniem cen transakcyjnych i przyjmuje się następujące założenia: strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy, upłynął niezbędny czas do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy–wyjaśnia gazeta.

Natomiast wartość odtworzeniową najczęściej ustala się dla tych nieruchomości, które ze względu na rodzaj, obecne użytkowanie lub przeznaczenie nie są przedmiotem obrotu rynkowego. Równa się ona kosztom jej odtworzenia i uwzględnia stopień zużycia. Z kolei ustalenie wartości katastralnej odbywa się dla tych nieruchomości, o których mowa w przepisach o podatku od nieruchomości. Jest to wartość ustalona w procesie powszechnej taksacji nieruchomości – dodaje dziennik.

Gazeta przypomina jeszcze, że metodę oraz technikę szacowania wybiera rzeczoznawca majątkowy. Uwzględnia przy tym cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie na planie miejscowym, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, stan zagospodarowania oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.

Autor: Gazeta Prawna


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 27, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: byliny wieloletnie