Start Arrow Artykuły PremiumArrow Ocieplenie dachu krok po kroku z ROCKWOOL

Ocieplenie dachu krok po kroku z ROCKWOOL

Wełnę skalną warto wykorzystać do izolacji poddasza, ponieważ właśnie przez dach tracimy około 1/4 energii zużywanej na ogrzewanie. Ocieplając poddasze tym materiałem, poza oszczędnościami i komfortową temperaturą, możemy uzyskać także inne korzyści: m.in. przyjemną ciszę (dzięki najwyższym parametrom akustycznym wełny) i dobry mikroklimat (zmniejsza ona ryzyko występowania grzybów i pleśni).

ocieplanie poddasza wełną ROCKWOOL

CONTENT ARTICLE

Obliczenie powierzchni poddasza.

Prace ociepleniowe należy zacząć od sprawdzenia wysokości pomieszczenia. Nie powinno być ono niższe niż 220 cm, natomiast miejsca o wysokości od 140 do 220 cm liczy się w połowie.

Ważna jest również wysokość ściany przenoszącej obciążenie dachu na strop i ściany zewnętrznej niższych kondygnacji – tzw. ścianki kolankowej. Aby móc ją swobodnie zagospodarować, powinna mieć ona minimum 90 cm wysokości.

Ocieplenie produktami z wełny skalnej ROCKWOOL.

Ocieplenie dachu powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm. Jeżeli zależy nam na zachowaniu elementów drewnianych konstrukcji poddasza, możemy zastosować rozwiązanie nakrokwiowe, o łącznej grubości 30 cm.

Inną alternatywą jest nadmuch wełny skalnej, który w przypadku skosów powinien wynosić około 36 cm, a w przypadku stropów poddaszy nieużytkowych 40 cm.

W przypadku rozwiązania tradycyjnego pierwszą warstwę ocieplenia z wełny skalnej kładziemy tak, aby szczelnie przylegała do elementów konstrukcji poddasza. Kolejne płyty izolacyjne układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin. Przy montażu wełny starajmy się dokładnie ją docinać (zbyt luźno ułożona będzie opadać pod własnych ciężarem), nie wciskać na siłę (będzie jej zbyt dużo), starannie połączyć izolację dachu i ścian zewnętrznych, jak również izolować przestrzenie wokół okien połaciowych.

Granrock Super

Granulat skalny GRANROCK SUPER można stosować zarówno w trudno jak i w łatwo dostępnych miejscach. Produkt idealnie nadaje się do izolacji zarówno poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych, a także stropów. Pozwala na remont poddasza w dowolnym momencie, bez obawy o zniszczenie istniejących pomieszczeń.

Izolację wełną Granrock Super w odróżnieniu od tradycyjnego sposobu izolacji poddasza możemy wykonać zarówno na uprzednio przygotowaną zabudowę z płyt g-k, jak i w przypadku poddasza nieużytkowego i izolacji stropu na folię ROCKTECT Intello Climate Plus.

Montaż rusztu pod płyty gipsowo kartonowe wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego systemu.

Aplikację granulatu wykonujemy przy użyciu specjalnej maszyny dedykowanej do nadmuchu materiałów izolacyjnych w postaci granulatów, gdzie materiał jest rozdrabniany, odpowiednio napowietrzany i następnie podawany za pomocą węża na poddasze.

Przed przystąpieniem do wykonania nadmuchu musimy upewnić się, że zabezpieczyliśmy wszystkie  możliwe  miejsca, którymi granulat mógłby wylecieć (szczególnie okolice murłaty). W ten sposób zniwelujemy możliwość powstania mostków termicznych.

Kolejnym ważnym elementem o który należy zadbać przed przystąpieniem do pracy jest sklejenie zakładów membrany dachowej. Jest to szalenie ważne, gdyż w ten sposób zapobiegamy wydostawaniu się granulatu na zewnątrz.

Izolację przestrzeni zamkniętych poddaszy użytkowych wykonujemy z poziomu jętek, dzięki czemu możemy kontrolować ilość i jakość wykonywanego nadmuchu.

Granulat skalny Granrock Super, w dedykowanej dla przegrody zamkniętej gęstości 60kg/m3, posiada najwyższą klasę osiadania (S1), dzięki czemu produkt nie zapada się w przegrodzie.

Izolacja nakrokwiowa

Montaż izolacji nakrokwiowej z zastosowaniem mat Toprock Super oraz płyt Superrock opiera się w głównej mierze na specjalnych wspornikach nakrokwiowych występujących w dwóch wysokościach: 120 oraz 180mm, a także krokwiach pomocniczych 60×60-120mm. Dzięki wspornikom możemy zastosować nawet do 300mm izolacji.

Rozwiązania nakrokwiowe idealnie spisują się podczas termomodernizacji, gdyż pozwalają na doizolowanie dachu bez konieczności ingerowania od wewnątrz i bez obaw o zniszczenie istniejących pomieszczeń.

Izolacja nakrokwiowa znajduje zastosowanie również w przypadku, gdy inwestor zamierza wykończyć poddasze eksponując drewniane elementy więźby dachowej.

Wysokość wsporników nakrokwiowych dobierana jest w zależności od oczekiwanego współczynnika przenikania ciepła przegrody. Warto przypomnieć, że w roku 2021 dla dachów wytyczne Warunków Technicznych będą wynosiły 0,15 W/m^2*K.

Rozstaw wsporników nakrokwiowych zależy od rodzaju pokrycia dachowego, strefy obciążenia śniegiem czy rozstawu między krokwiami i powinien zostać dobrany przez uprawnionego projektanta.

W pierwszej kolejności na istniejące pokrycie dachowe, które stanowi najczęściej  deskowanie z papą, rozmieszczamy i przykręcamy wsporniki nakrokwiowe wzdłuż krokwi.

Następnie układamy pierwszą warstwę izolacji, znajdującą się między wspornikami.

Kolejnym etapem jest montaż krokwi pomocniczej o szerokości 60mm i wysokości 60-120mm, w zależności od grubości drugiej warstwy izolacji.

Po zamontowaniu krokwi pomocniczych przystępujemy do wykonywania drugiej warstwy izolacji umieszczonej między wyżej wspomnianymi krokwiami pomocniczymi.

Ostatnim etapem jest montaż wiatroizolacji oraz pokrycia dachowego.

Więcej przykładowych aplikacji znajdziecie Państwo w naszej bazie wiedzy: https://www.rockwool.pl/aplikacje/poddasza/

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 14, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

 • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

 • Promocja

  Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

 • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

 • Plafon LED CLEO DR375 DĄB 3000K

 • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

 • Promocja

  Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: bez kategorii