Start Arrow Wiadomości Arrow Niskie stopy, niższe raty

Niskie stopy, niższe raty

25 czerwca minie rok od ostatniej zmiany stóp procentowych. W tym czasie decydujący o oprocentowaniu większości złotowych kredytów hipotecznych wskaźnik WIBOR 3M spadł o 14 proc., a średnie marże w hipotekach o prawie jedną trzecią – twierdzą analitycy z Open Finance.

Niskie stopy, niższe raty

Niskie stopy, niższe raty

Stabilna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych sprzyja podejmowaniu decyzji o zadłużaniu się. Obecnie kupując mieszkanie za 400 tys. zł i mając przy tym 100 tys. wkładu własnego, można liczyć na marżę nieco ponad 2 pkt proc., jeszcze rok temu było to 3 pkt proc.

Coraz niższe są też raty kredytów już zaciągniętych. Ktoś kto rok temu pożyczył od banku 300 tys. zł (z marżą 3 pkt proc.) zapłaci w lipcu ratę o ok. 120 zł niższą niż przed rokiem, ale jednocześnie o 180 zł wyższą niż osoba zaciągająca kredyt teraz. Z tego powodu warto zastanowić się nad refinansowaniem kredytu, pokryzysowe marże zachęcają do tej operacji.

W najlepszej sytuacji (pod względem oprocentowania kredytu) są osoby, które kupowały mieszkanie przed wybuchem kryzysu. Latem 2008 roku można było bez większego problemu dostać kredyt z marżą równą 1 pkt proc. Dziś płacą oni ratę niższą niż na początku o około 500 zł.

Autor: Marcin Krasoń, Open Finance


Wszystkie komunikaty (6575)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 28, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: mała architektura, taras i ogród zimowy