Start Arrow Wiadomości Arrow Łatwiej sprzedać działkę rolną

Łatwiej sprzedać działkę rolną

Właściciele działek rolnych o powierzchni poniżej 5 ha będą mogli łatwiej je sprzedać, dzięki nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Dotychczas prawo pierwokupu gruntu należało do Agencji Nieruchomości Rolnych. Od 8 lipca br. obowiązuje ustawa, według której pierwokup odnosi się jedynie do działek o powierzchni większej niż 5 ha.

Wprowadzony zapis odbierany jest bardzo pozytywnie zarówno przez ewentualnych nabywców nieruchomości, jak i Agencję.

Jeżeli interesuje nas zakup działki o powierzchni do 5 ha, nie musimy już zawierać umowy przedwstępnej i czekać na decyzję Agencji. Ta natomiast będzie mogła skoncentrować się na sprzedaży większych nieruchomości, które mają rzeczywisty wpływ na poprawę struktury agrarnej.

Dotychczas bowiem 96% umów sprzedaży podlegających „starej” ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego dotyczyło nieruchomości poniżej 5 ha: 78% to umowy sprzedaży do 1 ha, a ponad 18% – od 1–5 ha. Tak małe nieruchomości nie miały znaczenia dla realizacji celów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jakimi była poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych i przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości. Natomiast związana z nimi „obsługa formalna” angażowała pracowników Agencji i generowała niepotrzebne koszty. Umowy powyżej 5 ha stanowiły tylko ok. 4% wszystkich umów. Od 8 lipca br. tylko w przypadku takich nieruchomości Agencja, w uzasadnionych przypadkach, może skorzystać z prawa pierwokupu.

Łatwiej sprzedaż działkę rolną

Łatwiej sprzedaż działkę rolną

Autor: Biuro Rzecznika Prasowego ANR


Wszystkie komunikaty (6886)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 14, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania