Start Arrow InstalacjeArrow 3 sposoby na montaż brodzika pod prysznicem

3 sposoby na montaż brodzika pod prysznicem

W zależności od typu, sposobu montażu oraz sytuacji wyjściowej, instalacja brodzika może wymagać dużego nakładu pracy – włącznie z rozkuwaniem posadzki na całej powierzchni kabiny. Radzimy, co wziąć pod uwagę, by świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zrównany z poziomem podłogi, położony bezpośrednio na posadzce, na podstawie lub na stojaku – opcji montażu brodzika kabiny prysznicowej jest kilka. I choć istnieją elementy wspólne dla wszystkich wariantów, każda z nich ma swoją specyfikę i wiąże się z nieco innymi wymaganiami. Na co należy zwracać uwagę w zależności od wybranego rozwiązania?

fot. Aquaform

fot. Aquaform

Wymagający brodzik płaski

Proces przygotowania do montażu płaskiego brodzika może wymagać dość daleko idących ingerencji w infrastrukturę łazienki. Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia, gdy instalujemy tego typu rozwiązanie na etapie budowy domu czy też w mieszkaniu w stanie surowym. Można wówczas zaplanować aranżację przestrzeni tak, by brodzik zmieścił się w warstwach podłogowych. Jeśli natomiast decydujemy się na ten wariant, gdy już wykonano wylewkę, do wyboru mamy skucie jej na powierzchni odpowiadającej rozmiarom kabiny lub podniesienie poziomu okalającej ją posadzki – na przykład przy użyciu płyt styropianowych.

Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform:
Montaż płaskiego brodzika w łazience, w której dotychczas funkcjonowało inne rozwiązanie, jest stosunkowo skomplikowany. Mimo to, wiele osób decyduje się na tego rodzaju produkt nie tylko w nowym domu. Kluczowe dla jego popularności są względy estetyczne i jego dopasowanie do współczesnych trendów stawiających na wzorniczy minimalizm.

Zarówno, gdy aranżujemy łazienkę po raz pierwszy, jak i w przypadku modernizacji, należy zadbać o odpowiednich rozmiarów gniazdo, w którym umieszczony zostanie syfon. Jego wielkość powinna być uzależniona od wzoru wbudowywanego elementu. W większości sytuacji informacje na temat głębokości i szerokości koniecznego podkucia znajdziemy w instrukcji montażu brodzika. W warstwach podłogi należy zrobić także miejsce na rurę odpływową odpowiedniej średnicy. Gdy mamy to za sobą, kolejne etapy instalacji przebiegają analogicznie, jak w przypadku standardowych rozwiązań.

Łatwy w obudowaniu brodzik na podstawie

Chcąc omurować lub okaflować brodzik – tak, by w pełni dopasować go do wystroju łazienki, warto zdecydować się na osadzenie go na nośniku ze styropianu lub PU. Daje on możliwość bezpośredniego położenia płytek, bez konieczności obudowania podstawy kabiny dodatkową konstrukcją.

Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform:
Wizualna płynność przechodzenia w siebie pionowych i poziomych powierzchni, uzyskiwana dzięki zastosowaniu odpowiadających sobie płytek, pozwala osiągnąć interesujący efekt. Dzięki walorom estetycznym, brodziki na podstawie ze styropianu lub PU zdobywają obecnie popularność równie wysoką, co warianty na nóżkach.

W przypadku tego rozwiązania, pierwszym krokiem jest wycięcie w bloku kilku otworów: na syfon, na odpływ oraz rewizyjnego. Ostatni ma za zadanie zapewnienie dostępu do rur, gdy wystąpi konieczność naprawy. Już na tym etapie warto pomyśleć również o możliwości demontażu kafli, które w przyszłości będą się tu znajdować.

Następnie poprzez dokręcenie do siebie wszystkich elementów i przelanie przez nie wody warto upewnić się, że syfon jest prawidłowo umieszczony względem otworu odpływu a instalacja jest szczelna. Jeśli wszystko do siebie pasuje i nic nie przecieka, po zdemontowaniu wierzchniej i wewnętrznej części można przystąpić do mocowania podstawy do podłoża. Zaprawę rozprowadza się na dolnej części bryły. Gdy spoiwo zwiąże ją z posadzką, można osadzić brodzik na nośniku. Kluczowe dla jego poprawnego funkcjonowania jest wypoziomowanie konstrukcji na tym etapie. Ostatnim krokiem przed położeniem kafelków jest ostateczne połączenie ze sobą elementów odpływu i uszczelnienie szczelin pomiędzy brodzikiem a ścianą przy pomocy silikonu.

Odporny na błędy brodzik na nóżkach

Rozwiązaniem, dającym największy margines błędu podczas procesu montażu, są brodziki na nóżkach. Natura ich konstrukcji umożliwia łatwe poziomowanie, a pod warunkiem zastosowania jednoczęściowej obudowy, gwarantują dostęp do instalacji w razie awarii. Pierwszym etapem ich montażu jest przymocowanie stojaków do części wykonanej z akrylu i upewnienie się przy pomocy poziomicy, że pozwalają utrzymać tę samą wysokość na całej powierzchni. Kolejny krok wymaga nawiercenia w ścianie otworów na uchwyty mocujące. By wiedzieć, w którym miejscu umieścić syfon, można na tym etapie próbnie założyć brodzik na zaczepy i odrysować ołówkiem na podłożu kształt odpływu. Na tym etapie łączymy wszystkie wewnętrzne elementy syfonu i podłączamy go do kanalizacji. Po zakończeniu tego kroku, jego wlot powinien znaleźć się dokładnie pod otworem w części wykonanej z akrylu. Po raz ostatni możemy upewnić się, że brodzik jest wypoziomowany. W razie potrzeby możemy skorygować jego położenie manipulując nóżkami. W następnej kolejności, mocujemy brodzik do obudowy i dokręcamy syfon. Pozostaje tylko uzupełnić szczeliny silikonem.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 10, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty