Start Arrow Wiadomości Arrow Sposób liczenia powierzchni wpływa na cenę

Sposób liczenia powierzchni wpływa na cenę

Analitycy rynku nieruchomości alarmują, że deweloperzy zawyżają metraż lokali na sprzedaż. Różne sposoby mierzenia powierzchni użytkowej mogą powodować zwiększenie ceny mieszkania nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Różnice w wartości powierzchni wynikają z zastosowania różnych norm określających sposób obliczania powierzchni:

  • PN-070 B-02365 z 1970r.
  • PN ISO 9836 z 1997r.

Norma PN ISO 9836 z 1997r. jest nowsza, zatem eksperci wskazują, że właśnie na jej podstawie należy obliczać powierzchnię użytkową. Według nowej normy powierzchnię liczy się na poziomie podłogi w stanie wykończonym, czyli z tynkami, natomiast według starej normy – powierzchnię liczy się na wysokości 1 m bez uwzględniania tynków.

Nowa norma jest zgodna z zapisem w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, gdzie czytamy, że „przestrzeni poniżej 1,9m nie zalicza się do odpowiadającej danemu pomieszczeniu„. Norma z 1970 roku wlicza połowę wartości do powierzchni użytkowej przestrzeni o wysokości 1,4 – 2,2 m).

Z analizy Home Broker wynika, że rozbieżności w uzyskanych powierzchniach mogą być znaczące, rzędu kilkunastu procent. – Przykładowo mieszkanie o powierzchni 50 m kw., może w oficjalnych dokumentach mieć w skrajnym przypadku metraż nawet 60 m kw. Zwykle dysproporcje nie są jednak aż tak duże. Tymczasem od metrażu zależy cena mieszkania, a później wysokość podatków, czynszu czy opłat za użytkowanie wieczyste. Gdy w wyniku zastosowania niekorzystnej dla kupującego metody obliczeń metraż mieszkania zostanie zawyżony, najpierw przepłaci on przy zakupie, a potem będzie ponosić nadmiernie wysokie koszty związane z użytkowaniem lokalu – czytamy w raporcie Home Broker.

Zanim kupimy mieszkanie czy dom od dewelopera, upewnijmy się, na podstawie jakiej normy wyliczył on powierzchnię użytkową. Zapis powinien być uwzględniony w umowie z deweloperem:

Nawet jeśli konkretna norma mówiąca o liczeniu powierzchni nie zostanie powołana w treści umowy, to powinna znaleźć się w załączniku – radzi Bartosz Turek z Home Broker. – Umowa powinna regulować też kwestię rozliczeń w przypadku zmiany aranżacji lokalu. Nie wydaje się na przykład słuszne, aby kupujący dopłacał, jeśli zrezygnuje ze ścian wewnątrz lokalu w efekcie czego wzrośnie powierzchnia użytkowa.

(Sposób liczenia powierzchni wpływa na cenę)


Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 4, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: nowe produkty, nowe rozwiązania