Start Arrow Wiadomości Arrow Gdzie po kredyt? – ranking

Gdzie po kredyt? – ranking

Gdzie po kredyt hipoteczny powinna udać się trzyosobowa rodzina? Z najnowszego rankingu Open Finance wynika, że najlepszy kredyt w złotówkach można dostać w Pekao, a kredyt w euro – w Deutsche Banku PBC.

Modelowi klienci Open Finance to trzyosobowa rodzina z Warszawy, w której oboje małżonków pracuje i zarabia na rękę po 3 tys. zł, zainteresowany kredytem na 90 proc. wartości mieszkania, kupowanego na rynku wtórnym, w cenie 300 tys. zł, czyli pożyczają 270 tys. zł. Kredyt chcą spłacać przez 30 lat. Odpowiedzi banków pochodzą z końca października.

Kredyt w złotówkach

Zwycięzca rankingu w kategorii kredytów złotowych, Pekao, zdobył 8,1 punktów na 10 możliwych do uzyskania. Najlepszy kredyt ma 1,59 proc. marży i jest udzielany bez prowizji. Po piętach depcze mu lider poprzedniego rankingu, PKO BP, z wynikiem 7,8 pkt. Tłok w czołówce jest spory, bo aż dziesięć banków osiągnęło wynik 7 pkt. i więcej w naszej dziesięciopunktowej skali, podczas gdy w poprzednim było takich przypadków siedem. To najlepiej pokazuje, jak ostra jest konkurencja na rynku. Pierwszą piątkę najlepszych w kredytach w rodzimej walucie dopełniają: ING Bank Śląski, DB PBC oraz Millennium – analizuje ranking Halina Kochalska z Open Finance.

Kredyt w euro

W przypadku kredytów w euro rozbieżności w wysokości ocen są już dużo większe niż w złotych – dodaje Halina Kochalska. – DB PBC, zwycięzca rankingu kredytów w euro, zdobył 8,3 pkt. Bank udziela kredytu bez prowizji z marżą w standardzie 2 proc. i 1,4 proc. w cross-sellu. Drugi w rankingu PKO BP ma 7,4 pkt., kolejne pozycje zajęli: DnB Nord z 6,6 pkt oraz Raiffeisen i BOŚ, które mają po 5,9 pkt.

Co punktowali analitycy Open Finance w ofertach banków?

Halina Kochalska, Open Finance: – Oczywiście wysokość marży i prowizji, ale również kosztów dodatkowych ubezpieczeń i atrakcyjność sprzedaży wiązanej. Bank mógł stracić lub zyskać też na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu, a zazwyczaj gdy kredyt przekracza 80 proc. wartości nieruchomości, trzeba już liczyć się z takim wydatkiem. Choć jest grupa banków, które nie zażądają takiej opłaty, jeśli będą pożyczały w złotych. Są to m.in. BNP Paribas Fortis, BZ WBK, Citi Handlowy, DB PBC, Getin Noble Bank, HSBC, Kredyt Bank czy ING BSK. Warto to docenić, bo może to być koszt kilku tysięcy złotych. W przypadku kredytów w euro klient jednak nie ma szansy uniknąć kosztów ubezpieczenia brakującego wkładu. Ocenialiśmy również maksymalne LtV, maksymalny okres kredytowania, bardzo istotna była atrakcyjność sprzedaży wiązanej, ewentualny koszty przewalutowania, koszty wcześniejszej spłaty, a w przypadku kredytów walutowych, również wysokość spreadu. Nie bez znaczenie jest też informacja czy bank udziela kredytu walutowego denominowanego czy indeksowanego. W obecnej sytuacji dużej zmienności kursów walut, bardziej przewidywalny jest kredyt indeksowany. Gwarantuje on klientowi wypłatę kredytu w złotych w takiej wysokości, w jakiej wnioskował. W przypadku kredytu denominowanego wartości te mogą się różnić, a jeśli jest wypłacany w transzach to niemal pewne, że uzyskana kwota okaże się niespodzianką. Spory pakiet punktów przyznaliśmy również za wielkość sprzedaży za drugi kwartał oraz lipiec i sierpień. Pomaga to ocenić czy oferta jest faktycznie do zdobycia przez klienta.

(Gdzie po kredyt hipoteczny powinna się udać trzyosobowa rodzina?)


Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 7, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty