Start Arrow Wiadomości Arrow Koniec z umowami na wywóz śmieci

Koniec z umowami na wywóz śmieci

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska i zatwierdzona przez rząd reforma gospodarki odpadami komunalnymi daje samorządom nowe kompetencje. Od jej wejścia w życie staną się właścicielami odpadów na swoim terenie. Pierwszy rok sprawowania urzędów przez nowo wybranych wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie jednocześnie rokiem przygotowań do pełnego wdrożenia reformy przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska. Czy nasze gminy mają szansę być bardziej ekologiczne po niedzielnych wyborach?

Ministerstwo Środowiska przygotowało samorządowcom nowy instrument do walki z jedną z najbardziej dotkliwych plag polskich miast i wsi: śmieciami. Dzięki przyjętej przez rząd ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to samorządowcy, których wybierzemy już w niedzielę będą zarządzać odpadami komunalnymi.

Przyjęta reforma ma na celu objęcie wszystkich mieszkańców systemem zbierania odpadów i zwiększenie poziomu recyclingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie. Ustawa jest milowy krokiem w kierunku takich zmian w gospodarce odpadami, które w perspektywie następnych lat ułatwią nam osiąganie unijnych norm. To system, który obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i Węgrami.

Na te zmiany czekała cała rzesza samorządowców, którzy nie mogli dotąd skutecznie walczyć z plagą śmieci w swoich gminach, nie mogli egzekwować odpowiedzialności. Większość dużych miast jest gotowa przejść na nowy system od razu po wejściu ustawy w życie. Część samorządów, w tym małych gmin, musi się do tego przygotować. Będą mieli na to rok. – podkreśla twórca reformy, minister Andrzej Kraszewski.

W nowym systemie gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady (tak jak za wodę czy ścieki), a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług (odpowiednie zagospodarowywanie odpadów zgodne z prawem). Gminy dysponując strumieniem odpadów zyskają możliwość wnioskowania o środki unijne na tworzenie nowych instalacji do zagospodarowania odpadów. Będą też mogły tworzyć inwestycje na zasadzie partnerstw publiczno – prywatnych.

Mieszkańcy nie powinni odczuć większych różnic. Nadal będą uiszczać opłaty za odbiór śmieci, nie będą już jednak mieli obowiązku samodzielnego zawierania umów. W zamian będą tak jak za wodę czy ścieki uiszczać do gminy opłaty za śmieci. Dzięki jednej podstawowej stawce nikomu nie powinno „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu.

W gminach, w których już wprowadzono zarządzanie odpadami komunalnymi przez samorząd wyeliminowano porzucanie odpadów np. w lasach czy spalanie śmieci w domowych piecach.

(Koniec z umowami na wywóz śmieci)

Autor: Ministerstwo Środowiska


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 22, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: uncategorized