Start Arrow Wiadomości Arrow Singiel z dopłatą ale bez wyboru

Singiel z dopłatą ale bez wyboru

Już od stycznia 2011 roku program „Rodzina na swoim” rozszerzony będzie o możliwość skorzystania z dopłat przez osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe. Z analizy rynku wynika jednak, że singiel nie będzie miał zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o zakup mieszkania na kredyt.

„Rodzina na swoim” to popularny program rządowy polegający na dopłatach ze Skarbu Państwa do kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania lub zakup czy budowę domu. Do końca grudnia oferta skierowana jest wyłącznie do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko.

Od nowego roku z kredytu z dopłatą będą mogły skorzystać również osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, ale oprócz tej zmiany, rząd wprowadził kolejne mniej korzystne modyfikacje programu.

O 14% obniżone będą limity cen nieruchomości, które można kupić z dopłatą. Ponadto wybór mieszkań ograniczy się wyłącznie do tych dostępnych bezpośrednio od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym. W tej chwili to właśnie mieszkania z rynku wtórnego stanowią większość kupowanych na kredyt nieruchomości.

Jeśli chodzi o singli, to będą oni mieli mniej mieszkań do wyboru, niż małżeństwa. Maksymalna powierzchnia mieszkania będzie mogła wynosić 50 mkw, z czego dopłata ma obowiązywać do 30 mkw.

Zmniejszenie limitu ceny oznacza już dla dotychczasowej grupy beneficjentów ograniczenie liczby mieszkań spełniających wymóg cenowy w programie o około 40% – wskazują dane Home Broker. – Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli – czyli tych o powierzchni do 50 m kw. – pozostało w ofercie na rynku pierwotnym o 70% mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie „Rodzina na Swoim”.

Reasumując osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą miały do wyboru na rynku pierwotnym pięciokrotnie mniej lokali niż małżeństwa na obecnych zasadach. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali kupowanych na kredyt z rządową dopłatą. – Bazując na doświadczeniach tego roku zmiany w programie Rodzina na Swoim mogą mieć znacznie większy wpływ na rynek mieszkaniowy niż nagłośniona w mediach podwyżka stawki VAT o 1 pp. – zauważa Tomasz Panabażys, dyrektor zarządzający i członek zarządu J.W. Construction Holding.

Według analizy Home Broker najwięcej mieszkań dostępnych dla singli w ramach programu „Rodzina na swoim” będzie w Bydgoszczy, najmniej – w Szczecinie, gdzie jest niski limit ceny metra kwadratowego mieszkania. W Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu tylko kilkanaście procent mieszkań w grupie do 50 m kw. spełnia wymóg cenowy programu „Rodzina na Swoim”. Jak zaznacza Home Broker, mieszkań o takiej powierzchni pozostało na rynku jednak relatywnie niewiele. W Warszawie single mają wybór tylko z 17% wszystkich mieszkań o powierzchni do 50 mkw i to w najtańszych dzielnicach.

(Singiel z dopłatą ale bez wyboru)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 23, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: uncategorized