Start Arrow Wiadomości Arrow Nowy dom tańszy w budowie

Nowy dom tańszy w budowie

Z grudniowych analiz wynika, że domy jednorodzinne, szczególnie te wykonane w technologii murowanej, można wybudować po niższej cenie ze względu na spadek cen materiałów budowlanych. Nieco gorzej jest z budownictwem drewnianym.

Aby uzyskać profesjonalny kosztorys inwestorski, który zapewni nam możliwość racjonalnego zaplanowania wydatków związanych z budową, potrzebne są projekty domów. To na ich podstawie można zestawić liczbę potrzebnych materiałów budowlanych czy oszacować koszty robocizny.

Oszczędność na budowie przyniosą nam proste projekty domów, bez skomplikowanej konstrukcji przegród budowlanych, bez wielospadowego dachu. Zamieniając dekoracyjną lukarnę na standardowe okno dachowe lub rezygnując z podpiwniczenia budynku możemy sporo zaoszczędzić, bez konieczności ograniczania powierzchni użytkowej domu.

Oszczędności możemy uzyskać również jeśli zdecydujemy się na budowę domu systemem gospodarczym lub gdy będziemy zatrudniać poszczególne ekipy budowlane na kolejne etapy budowy.

Nie powinno jednak oszczędzać się na jakości materiałów budowlanych. O ile zawsze można trafić na promocje i rabaty, oferowane przez hurtownie i w nich szukać oszczędności, o tyle zamiana materiałów na te o gorszych parametrach może mieć przykre konsekwencje już w czasie budowy lub w czasie późniejszej eksploatacji.

Projekty domów można zmieniać na etapie adaptacji, dotyczy to również zastosowania materiałów budowlanych. Ale należy pamiętać, że taka zmiana wymaga zgody autora projektu. Zwykle jest ona dołączona do zakupionego w DOM.pl projektu, ale architekt wyraźnie zaznacza, że użycie innych materiałów budowlanych jest możliwe jedynie pod warunkiem zachowania odpowiednich parametrów związanych z wytrzymałością materiałów i ich oporem cieplnym.

Ceny materiałów budowlanych zależą często od rejonu, gdzie je kupujemy. Niekiedy bardziej opłacalny okaże się zakup w innym województwie, nawet jeśli dodatkowo trzeba będzie pokryć koszty transportu.

Warto być na bieżąco z trendami cenowymi i śledzić ich dotychczasowe zmiany w skali roku. Według analizy Grupy PSB S.A. w grudniu 2010 roku w porównaniu do listopada, wzrost cen odnotowała jedynie sucha zabudowa (o 0,7%). Spadły ceny izolacji termicznych, minimalnie również silikatów, chemii budowlanej i izolacji wodochronnych. W grupie materiałów ściennych: gazobetonów i ceramicznych, pokryć dachowych, drewna, stolarki i narzędzi ceny nie zmieniły się.

W grudniu 2010 r., w porównaniu do stycznia 2010 r., największy wzrost cen zanotowano w izolacjach wodochronnych (o 7,5%), drewnie i materiałach drewnopochodnych (o 6,3%) oraz izolacjach termicznych (o 3,9%), a rekordowy spadek w materiałach ściennych ceramicznych (-15,4%), silikatach (-14%) i suchej zabudowie (-9,7%) – podaje Marzena Mysior-Syczuk z Grupy PSB S.A.. Wskazuje również na podwyżkę o 32,6% cen wyrobów stalowych oraz kilkuprocentowy wzrost cen instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji oraz bram i ogrodzeń.

Nowy dom tańszy w budowie

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 18, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: dachy i system rynnowy