Start Arrow Wiadomości Arrow Singiel nie skorzysta z dopłat do kredytu

Singiel nie skorzysta z dopłat do kredytu

Mimo zapowiedzi, osoby samotne nie zostaną objęte programem dopłat do kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Rada Ministrów nie zaakceptowała rozszerzenia programu o jednoosobowe gospodarstwa domowe, co zapowiadało wcześniej ministerstwo infrastruktury. Single zatem nie będą mogli skorzystać z dopłat do kredytu na zakup mieszkania.

Zakup mieszkania na kredyt preferencyjny

„Rodzina na swoim” nadal przeznaczona będzie jedynie dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dziecko. Jednak wprowadzone zmiany ograniczają liczbę kredytobiorców wyłącznie do tych, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego ponad 22% dotychczasowych kredytobiorców, którzy skorzystali z programu, miało więcej niż 35 lat.

Z programu wyłączone zostały mieszkania na rynku wtórnym. Dopłatę do kredytu, jak zapowiadano, będzie można uzyskać wyłącznie na zakup mieszkania od dewelopera. Dotychczas znaczna część udzielonych kredytów dotyczyła mieszkań z rynku wtórnego.

Budowa domu na kredyt preferencyjny

W przyjętych zmianach Rząd zaakceptował pozostawienie o możliwości udzielania kredytu preferencyjnego na budowę domu jednorodzinnego lub przebudowę budynku niemieszkalnego na mieszkalny, z zastrzeżeniem, że dopłaty zostaną wstrzymane jeśli:

  • kredytobiorca uzyskał prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części (nie dotyczy spadku).
  • kredytobiorca zmienił sposobu użytkowania mieszkania lub domu, na budowę których został udzielony kredyt.

Wprowadzenie zmian i zakończenie programu

Jeszcze nie wiadomo od kiedy zmiany zaczną obowiązywać, realnym terminem wydaje się II kwartał 2011 roku. Do tego czasu osoby, które będą chciały skorzystać z programu „Rodzina na swoim” uczynią to na dotychczasowych warunkach.

Rząd postanowił także, że program zostanie zakończony z dniem 31 grudnia 2012 roku.

Przeczytaj komentarz ekspercki dotyczący obniżenia ustawowych mnożników dla obliczania limitów cenowych – Restrykcyjne zmiany w Rodzinie.

Singiel nie skorzysta z dopłat do kredytu


Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 20, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty