Start Arrow Wiadomości Arrow Zakup mieszkań – rynek wtórny czy pierwotny?

Zakup mieszkań – rynek wtórny czy pierwotny?

Czy najnowsze zmiany – zmiana stawek VAT, ograniczenia programu rządowego „Rodzina na swoim” wpłyną na ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym?

Sprzedaż mieszkań w IV kwartale 2010 roku była najwyższa od trzech lat. Z raportu opublikowanego przez REAS wynika, że wpływ na to miało nie tylko wprowadzenie nowych inwestycji, ale również uruchomienie czy odblokowanie wcześniejszych projektów, wstrzymanych wcześniej sytuacją kryzysową. REAS podaje, że w ciągu czterech kwartałów 2010 roku sprzedano o 22% więcej mieszkań niż w roku poprzednim i o ponad 9% niż w roku 2008.

Eksperci wskazują, że ceny mieszkań od deweloperów, praktycznie nie zmieniające się przez cały ubiegły rok, w nowym roku mogą nieco wzrosnąć. Na spadek cen nowych mieszkań mogą liczyć jedynie kupujący zainteresowani apartamentami czy mieszkaniami o dużej powierzchni użytkowej. Natomiast najpopularniejsze lokale, dwupokojowe, zachowają ceną bądź zauważalny będzie nieznaczny wzrost ich cen, co spowodowane jest wyższymi cenami usług i materiałów budowlanych, a także nową stawką VAT, zmieniająca swoją standardową wartość z 22 na 23%.

Średnie ceny mieszkań w ofercie rynkowej: PLN/mkw z VAT, w standardzie deweloperskim, bez garażu (źródło: REAS)

Raport REAS wskazuje, że zachowanie nabywców w 2010 roku w dużym stopniu zależało od polityki banków w zakresie kredytów hipotecznych. Według Związku Banków Polskich wartość kredytów hipotecznych do III kwartału 2010 r. wyniosła ponad 13 mld zł, co jest 20% wzrostem w porównaniu z takim okresem w roku 2009. Ponad 70% kredytów zostało udzielonych w złotówkach.

Zainteresowanie kredytem złotówkowym jest w dużej mierze spowodowane popularnością programu „Rodzina na swoim”. Nowe zasady programu ograniczają dostępność kredytów z dopłatą wyłącznie dla mieszkań na rynku pierwotnym. Ceny mieszkań na rynku wtórnym mogą więc ulec zmianie na korzyść kupujących. Wartość mieszkań, szczególnie tych starszych „z wielkiej płyty” będzie musiała stać się bardziej konkurencyjna dla mieszkań objętych popularnym programem dopłat do kredytów „Rodzina na swoim”.

Zmieni się również limit ceny metra kwadratowego kwalifikującego mieszkanie do programu rządowej dopłaty. Nowa oferta deweloperów dopasowana jest do potrzeb i możliwości nabywców. GUS podał, że w okresie I-XI 2010 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 57 935 mieszkań, a pozwolenie na budowę uzyskano na 61 891 inwestycji. Większa część propozycji deweloperów dostosowuje lokal do nowych limitów i ograniczeń w dostępności kredytów, szczególnie w sytuacji, gdy nadzór bankowy zapowiada kolejne zaostrzenia w udzielaniu kredytów.

Alternatywą dla zakupu mieszkania nadal jest budowa domu. Zmiany w „Rodzinie na swoim”, wbrew wcześniejszym zapowiedzią, nie uniemożliwiają zaciągnięcie kredytu z dopłatą na sfinalizowanie budowy domu jednorodzinnego lub przebudowę budynku niemieszkalnego.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 24, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: działki i grunty