Start Arrow Wiadomości Arrow Prąd w nowym domu – prostsze zasady

Prąd w nowym domu – prostsze zasady

Posłowie PSL opracowali projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne, który ma na celu ułatwienie formalności związanych z uzyskaniem przyłączy energetycznych.

Obecnie inwestor wnioskujący do przedsiębiorstwa energetycznego o przyłączenie prądu do swojej nieruchomości, musi dołączyć wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku – decyzję o warunkach zabudowy (jeżeli jest ona wymagana ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Posłowie PSL złożyli do Marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne, w którym rozszerzony został katalog aktów, jakie należy dołączyć alternatywnie do wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Nowelizacja przewiduje, że jeżeli gmina nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wypis i wyrys z niego zastąpić będzie można wypisem i wyrysem ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, który posiada każda gmina i dostęp do dokumentu jest prosty.

Posłowie argumentują, że wprowadzenie możliwości dołączenia do wniosku o określenie warunków przyłączenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zamiast obligatoryjnego dołączenia do niego decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla nieruchomości określonej we wniosku w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, znacznie skróciłoby okres postępowania administracyjnego, a jednocześnie znacznie ograniczyłoby koszty ponoszone przez inwestora. W projekcie nowelizacji zaznaczone jest ponadto, że proponowane rozwiązanie znalazło już zastosowanie w prawie geologicznym i górniczym.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego określa ogólnie planowany sposób zagospodarowania całej gminy. Zawiera informacje o położeniu obszarów przeznaczonych pod zabudowę, o przebiegu szlaków komunikacyjnych, terenów chronionych itp. Gminy, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, muszą go uzgodnić z ustaleniami studium. Autorzy projektu nowelizacji uważają więc, że informacje w nim zawarte w zupełności wystarczą przy ubieganiu się o określenie warunków przyłącza.

Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 26, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-06-20 22:32:14

Aby skrócić czas oczekiwania na wykonanie przyłącza można wykonać projekt we własnym zakresie. Dzięki temu uzyskujemy upust za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i znacznie skracamy czas oczekiwania na przyłączenie do sieci. eprojekty24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: domy energooszczędne