Start Arrow Wiadomości Arrow Single walczą o Rodzinę na Swoim

Single walczą o Rodzinę na Swoim

18 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wbrew oczekiwaniom i wcześniejszym ogłoszeniom, z programu dopłat do kredytów mieszkaniowych nie będą mogły skorzystać osoby samotne.

Beneficjentami programu rządowych dopłat pozostają małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Nowością jest ograniczenie wiekowe, które wynosi 35 lat. W zeszłym roku głośno mówiło się o takiej rozbudowie „Rodziny na swoim”, by skorzystać z programu mogły osoby samotne. Minister Finansów i pozostali ministrowie stwierdzili jednak, że singla stać na samodzielny zakup mieszkania na kredyt, bez wsparcia państwa.

Ogłoszenie przyjęcia projektu nowelizacji spotkał się z nieprzychylnymi komentarzami osób samotnych, które liczyły na korzystne dla nich zmiany. Singlowy, nierandkowy portal Polowki.pl ogłosił rozpoczęcie akcji protestacyjnej „Single mówią stanowcze NIE wykluczeniu z programu Rodzina na Swoim”. Portal zachęca do dołączenia do grupy na Facebooku i wyrażenia sprzeciwu w tej sprawie.

Nowelizacją ustawy zajmie się teraz Parlament – mówi Kasia Adamowicz, redaktor naczelna portalu. – Jeśli głośno i stanowczo zaprotestujemy, mamy szansę na powodzenie. Nie powiedzieliśmy jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa – ostrzega redaktor naczelna.

Czasu nie ma zbyt wiele, gdyż najbardziej prawdopodobnym terminem obowiązywania przyjętych zmian jest już kwiecień tego roku.

Przyjęty projekt musi zostać przegłosowany przez sejm, senat i podpisany przez prezydenta – wyjaśnia Marcin Krasoń z Open Finance. – Kolejne dyskusje nad tym projektem odbędą się 2-4 i 23-25 lutego br., zatem – uwzględniając czternastodniowe vacatio legis – gdyby wszystko przebiegło bez przeszkód, zmiany mogłyby wejść w życie od początku kwietnia, czyli po zakończeniu bieżącego kwartału. RnS działa bowiem w okresach kwartalnych – co trzy miesiące ustalane są limity cen mieszkań oraz stawka referencyjna decydująca o wysokości dopłat – przekonuje analityk Open Finance.

Według badań single stanowią dziś 5-milionową grupę w Polsce. Dlatego dziwi fakt, iż Ministerstwo Finansów nie znalazło uzasadnienia „w kryteriach demograficznych, społecznych, jak i dochodowych”, by rozszerzyć o tę grupę program „Rodzina na swoim.

Single walczą o Rodzinę na Swoim

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 27, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wznoszenie ścian i stropów