Start Arrow Wiadomości Arrow Odwrócona hipoteka to korzyść dla seniora?

Odwrócona hipoteka to korzyść dla seniora?

Prawie 40 % swoich dochodów polscy emeryci przeznaczają na koszty utrzymania domu czy mieszkania. Biorąc pod uwagę niskie świadczenia, jakie co miesiąc otrzymują, własny dom jednorodzinny czy mieszkanie to nie lada wydatek. Czy planowana odwrócona hipoteka, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów to dobre rozwiązanie dla podreperowania domowych budżetów seniorów?

Odwrócona hipoteka opracowywania przez Ministerstwo Finansów ma się opierać na zasadach podobnych, jak w krajach zachodnich, gdzie taka instytucja działa od lat. Oznacza ona, że senior może podpisać umowę z bankiem, oferującym taki produkt, i otrzymywać z niego comiesięczne świadczenia w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank po swojej śmierci.

W tej chwili w Polsce są oferowane produkty podobne, np. przez Fundusz Hipoteczny Dom. Umowa między seniorem właścicielem nieruchomości a funduszem oznacza przeniesienie własności na rzecz funduszu, w zamian za dożywotnią rentę. Choć umowa przewiduje, że dotychczasowy właściciel otrzymuje dożywotnią możliwość mieszkania w nieruchomości, to jednak własność nieruchomości przechodzi na rzecz firmy świadczącej rentę w dniu podpisania umowy, a nie dopiero po śmierci właściciela nieruchomości.

Ustawa, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów zakłada, że własność przeniesiona będzie dopiero po śmierci właściciela. Dodatkowo będą z renty będą mogły korzystać nie tylko osoby samotne, ale również małżeństwa. Śmierć jednego z małżonków, współwłaściciela nieruchomości nie oznacza rozwiązania umowy, wygasa ona dopiero po śmierci obydwu małżonków.

Założenia MF przewidują także, że ewentualni spadkobiercy będą mieli pół roku na odzyskanie nieruchomości – będą musieli tylko spłacić kredyt.

Nieruchomość, której dotyczyć będzie odwrócona hipoteka, może być również zadłużona – kredytobiorca zobowiązuje się wtedy do spłaty zadłużenia z uzyskanych środków.

Czy jest to rozwiązanie opłacalne dla seniorów? Ci, dla których liczy się każdy grosz, mogą być zainteresowani umową. Jednak choć ministerstwo na razie nie podało, w jaki sposób będzie obliczane świadczenie, analitycy rynku zaznaczają, że nie będzie ono zbyt wysokie, a na pewno nie porównywalne z wartością raty, jaką płacą kredytobiorcy za zakup mieszkania czy domu.

Szacując wysokość renty na podstawie modelu amerykańskiego można przyjąć, że za mieszkanie warte 300 tys. zł kobieta w wieku 60 lat otrzyma około 550 zł miesięcznej renty, a mężczyzna 825 zł miesięcznie – podaje Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker. – Różnice wynikają z przewidywanego dalszego trwania życia, która w przypadku osób w wieku 60 lat wynosi dla mężczyzn 18 lat, a w przypadku kobiet 23 lata. Oznacza to, że przez 18 lat bank „wykupuje” od mężczyzny nieruchomość wartą dziś 300 tys. zł płacąc 155 tys. zł (52%), a od kobiety przez 23 lata „wykupuje” tę nieruchomość płacąc 160 tys. zł (53%).

Dla osób nie mających spadkobierców lub w trudnej sytuacji materialnej jest to temat do poważnych rozważań. Eksperci jednak zaznaczają, że istnieją inne rozwiązania pozwalające uwolnić zamrożony w mieszkaniu kapitał.

Można je przecież sprzedać i albo kupić mniejsze (lub położone w mniej atrakcyjnej lokalizacji), albo wynająć inne mieszkanie – radzi Marcin Krasoń, analityk Open Finance. – Finansowo to najlepsze rozwiązanie, jednak dla wielu osób wizja przeprowadzki jest nie do przyjęcia, bo przecież zgodnie z polskim przysłowiem „Nie przesadza się starych drzew”. W przypadku odwróconej hipoteki, kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości do dnia śmierci, jest to zatem sytuacja bardziej komfortowa.

Odwrócona hipoteka to szansa dla seniora?


Autor: DOM.pl - redakcja


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 31, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty