Start Arrow Wiadomości Arrow Powiedz Tak… dla kredytu

Powiedz Tak… dla kredytu

W urzędach stanu cywilnego pojawia się coraz więcej par, które przyspieszają ustalony na później termin ślubu. Powodów może być wiele, ale zwiększona ich liczba po ogłoszeniu zmian, które wprowadzone będą do programu „Rodzina na swoim”, pozwala przypuszczać, że nowożeńcom zależy na skorzystaniu z preferencyjnych kredytów.

„Rodzina na swoim” od momentu wprowadzenia cieszy się niesłabnącą popularnością. Program polega na tym, że rząd przez osiem lat od dnia zaciągnięcia zobowiązania, spłaca inwestorom nawet 50% wartości odsetek. Skorzystać z niego mogą małżeństwa, kupując mieszkanie na rynku wtórnym lub pierwotny, kupując lub budując dom jednorodzinny.

W połowie stycznia ogłoszono zmiany, jakie obejmą rządowy program dopłat do kredytów „Rodzina na swoim”. Rząd zrezygnował z wcześniej zapowiadanej możliwości skorzystania z kredytu preferencyjnego przez osoby samotne. Single nie mogą liczyć na dopłaty, a małżeństwa, które nadal będą beneficjentami programu, zostały ograniczone wiekowo. Kredyt preferencyjny nie zostanie przyznany jeżeli przynajmniej jeden z małżonków ma już skończone 35 lat. Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego ponad 22% dotychczasowych kredytobiorców, którzy skorzystali z programu, miało więcej lat niż podany limit wiekowy.

Ograniczeniem jest również brak możliwości zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Zatem zdecydowanie zmniejszyła się liczba lokali dostępnych w programie, a obniżenie progu cenowego jednego metra kwadratowego mieszkania zmniejsza tę liczbę jeszcze bardziej.

O ile nie dodanie grupy singli do beneficjentów programu nie jest raczej powodem ich rychłego ożenku czy zamążpójścia, o tyle ograniczenie dostępnych liczby mieszkań – już owszem. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są często nie do przyjęcia przez młode małżeństwa, które po wprowadzeniu zmian będą musiały często zdecydowanie obniżyć metraż wybieranej nieruchomości. Ograniczenie wiekowe, dotyczące obu małżonków, również może mieć wpływ na podjęcie przez nich decyzji o przyspieszeniu ślubu.

Pary pozostające w wolnym związku mogą liczyć na kredyt na zakup mieszkania. Banki mają już ofertę przeznaczoną na obie osoby, które jednak nie są formalnie związane, tyle że nie mogą oni liczyć na dopłatę.

Planujące małżeństwa pary nie powinny zwlekać. Zmiany w programie „Rodzina na swoim” najpewniej zaczną obowiązywać od II kwartału br. Natomiast od stycznia 2013 roku program w ogóle zostanie wycofany.

Powiedz Tak... dla kredytu

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 21, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Agnieszka Odpowiedz 2012-02-08 17:54:13

Kredyt wiąże bardziej niż małżeństwo. Cóż, my z chłopakiem nei załapaliśmy się na rodzinę na swoim, ale za to dostaliśmy korzystny kredyt w Getinie. Może i gdzie indziej byłoby taniej, ale wysokość kredytu przeszła nasze oczekiwania - za dodatkową kasę mogliśmy się urządzić tak jak zawsze o tym marzyliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: pokój dziecka