Start Arrow Wiadomości Arrow Korzystne zmiany dopłat do kolektorów

Korzystne zmiany dopłat do kolektorów

Od połowy stycznia 2011 roku obowiązują znowelizowane zasady udzielania dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Modyfikacje są wynikiem wcześniejszych dyskusji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ze Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG).

Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. dopuszczenia do programu budynków nowobudowanych. Oznacza to, że wniosek o kredyt i montaż kolektorów będzie można przeprowadzić w trakcie budowy, natomiast odebranie inwestycji i wystąpienie o dopłatę – po zamieszkaniu.

Kolejną zmianą jest rozszerzenie grupy beneficjentów o odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej, z wyłączeniem instalacji, gdzie sieć miejska doprowadza c.w.u. Dopuszczone do programu zostały też instalacje solarne, mogące także produkować ciepło, obok ciepłej wody użytkowej.

SPIUG ocenia te zmiany jako krok w dobrym kierunku. – Biorąc pod uwagę czas trwania programu oraz środki przeznaczone na jego realizację, jest szansa na dalsze jego udoskonalenie i wykorzystanie zdobytych przy tym doświadczeń do stworzenia systemów wsparcia dla innych „czystych” źródeł ciepła w technologii rozproszonej, takich jak np. pompy ciepła – czytamy na stronach Stowarzyszenia.

SPIUG przygotowało również opracowanie, które przedstawia opinie pochodzące od zainteresowanych lub tych, którzy z programu już skorzystali. Dokument ma być wsparciem dla NFOŚiGW w przeprowadzaniu kolejnych modyfikacji i ulepszeń programu.

Przypomnijmy, że o dopłatę mogą się ubiegać:

  • osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym lub (po zmianach) budynkiem mieszkalnym w budowie,
  • wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory słoneczne na własnych budynkach wielolokalowych (wielorodzinnych), którym to budynkom służyć mają zakupione kolektory słoneczne, z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Przedmiotem kredytowania jest zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej albo do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania zasilania w energię innych odbiorców ciepła w budynkach, przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Do wniosku wymagany jest projekt budowlano-wykonawczy, jeśli wymagane jest pozwolenie na budowę lub projekty instalacji lub oferta, gdy pozwolenie nie jest wymagane. Projekt stanowi dla inwestora dodatkowy koszt, jaki musi ponieść, jednak i on może być włączony pod kredyt z dotacją.

Dopłata wynosi 45 % kapitału kredytu bankowego, którego wysokość może być do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jednostkowy koszt kwalifikowany nie może jednak przekroczyć 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora.

Kredyt udziela jeden z banków, które mają podpisaną stosowną umowę z NFOŚiGW.

(Korzystne zmiany dopłat do kolektorów)

Zobacz projekty domów energooszczędnych i pomyśl o instalacji w odnawialne źródła energii.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 22, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty