Start Arrow Wiadomości Arrow Polki ruszają na plac budowy

Polki ruszają na plac budowy

O potrzebach kobiet głośniej mówi się przede wszystkim 8 marca. Kilka dni temu Manifa przeszła ulicami Warszawy, w Sejmie trwa walka o ustanowienie parytetu, a wszystkie dzienniki zastanawiają się dziś, jaki jest portret Polki 2011. A jak wygląda rola kobiety na budowie? Czy tam panuje zasada równości?

Na naszym portalu społecznościowym widać, jak duże jest zaangażowanie kobiet w budowanie domu. To nasze domowniczki częściej dodają zdjęcia z budowy, komentują jej poszczególne etapy. I choć często spowodowane jest to prostą radością i chęcią zaprezentowania walorów estetycznych budowanego domu, to jednak z konkretnych opisów wynika, że rola kobiet w procesie budowlanym nie ogranicza się już do wyboru płytek ceramicznych na ściany w kuchni czy łazience.

Zorganizowanym mężczyznom może się wydawać, że kobiety głównie interesują się etapem, w czasie którego wybierane są projekty domów. Wygląd elewacji, połączenie domu z ogrodem, ewentualnie rozkład pomieszczeń – to tematy, kiedy warto o zdanie zapytać przyszłą panią domu. Jednak z przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku na zlecenie marek SILKA i YTONG badań wynika, że kobiety bardzo chętnie angażują się w cały proces budowlany. Aktywnie uczestniczą nie tylko w wyborze koloru elewacji, ale również porównują technologie budowy domu, wybierają materiały budowlane. To właśnie dla kobiet najważniejszym parametrem materiału ściennego jest energooszczędność.

(Polki ruszają na plac budowy)

Ze wspomnianego badania wynika także, że największym problemem dla kobiet jest znalezienie solidnej ekipy budowlanej oraz późniejsze poważne traktowanie jej przez wykonawców. To właśnie dlatego Polki starają się zwiększać swoją wiedzę z zakresu budowy domu, częściej rozmawiają z ekipą czy kierownikiem budowy. Oczywiście złośliwi mężowie mogą przypisać te działanie zwykłej babskiej ciekawości, jednak panie chcą poczuć się pewniej w tematach, które są dla nich stosunkowo nowe.

Badania pokazują także, że kobiety są bardziej wymagające wobec wykonawców, szczególnie na etapie wykańczania domu. Zresztą końcowe prace związane z urządzaniem domu zawsze były domeną kobiet. I to nie tylko ze względu na ich większe wyczucie estetyki. Kobiety potrafią wskazać rozwiązania, które łączą funkcjonalność z estetyką, praktyczność z oryginalnością. To wynik większego zaangażowania w późniejsze prace domowe.

(Polki ruszają na plac budowy)

A jak sytuacja kobiet wygląda po drugiej stronie? Czy firmy budowlane chętniej zatrudniają do pracy panie? W III kwartale 2010 roku tylko ok. 5% wszystkich zatrudnionych w budownictwie stanowiły kobiety – wynika z raportu GUS Aktywność ekonomiczna ludności Polski. Wartość ta utrzymuje się od wielu lat. Jaskółką zwiastującą zmiany jest jednak wzrost liczby studentek na uczelniach technicznych. Według badania akcji Dziewczyny na politechniki!, wspólnego projektu Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, w roku akademickim 2007/2008, kiedy po raz pierwszy organizowana była akcja, na politechnikach studiowało 98 293 kobiet. Po dwóch edycjach akcji, w roku akademickim 2009/2010, było ich już 104 558. Po ostatniej edycji akcji, w roku akademickim 2010/2011 – na politechnikach jest 108 534 co oznacza 3 976 kobiet więcej w stosunku do roku poprzedniego. W ciągu trzech ostatnich lat ogólna liczba studentek na polskich uczelniach technicznych wzrosła o 10 241.

Ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję – mówiła kultowa postać grana przez nieodżałowaną Irenę Kwiatkowską. Coraz więcej kobiet związanych z budownictwem, zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym, zdaje się potwierdzać to stwierdzenie.

Autor: Marta Hawrylak


Wszystkie komunikaty (6575)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 8, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty