Start Arrow Wiadomości Arrow Wyższy zwrot VAT do końca marca

Wyższy zwrot VAT do końca marca

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, którą wykorzystuje się do wyliczenia maksymalnych kwot zwrotu. Nowa cena zacznie obowiązywać od 1 kwietnia.

W II kwartale 2011 roku zmienią się limity dotyczące zwrotu VAT za zakup niektórych materiałów budowlanych, wykorzystanych do budowy lub remontu. Od kwietnia będzie można uzyskać maksymalnie 33 967 zł (budowa domu) lub 14 557,17 zł (remont). Oznacza to, że osoby, które złożą po raz pierwszy wniosek o zwrot w II kwartale, otrzymają niższą kwotę niż te, które o zwrot wystąpią jeszcze w marcu. Do końca III kwartału bowiem obowiązują poprzednie ceny, z których wynika, że maksymalny zwrot w przypadku budowy wynosi 39 754,48 zł, a w przypadku remontu – 17 038,00 zł.

Dodatkowo należy pamiętać, że osoby, które po raz kolejny składają wniosek korzystają z wcześniej nabytego limitu. Limity zwrotu liczone są od daty złożenia ich pierwszego wniosku.

Dla składających wniosek w tym roku ważna jest również informacja o zmienionych drukach wniosków, które należy składać, ubiegając się o zwrot. Aktualizacja wniosków jest wynikiem zmian związanych z wyższymi stawkami VAT, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

Wzrost stawki VAT sprawił, że zmienił się wskaźnik, według którego wyliczana jest kwota zwrotu. Wnioski złożone po 2010 roku mają kwotę zwrotu równą:

  • 68,18% dla stawki 22%
  • 65,22% dla stawki 23%

kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,195 % kwoty stanowiącej iloczyn określony w art. 3 ust. 5.

O tym, która stawka będzie brana pod uwagę decyduje data wystawienia faktur VAT, których lista stanowi załącznik do składanego wniosku.

Pamiętajmy, że zwrot VAT za zakup niektórych materiałów budowlanych przysługuje inwestorowi, nie tylko realizującemu nowe projekty domów, ale również remontującemu istniejące domy jednorodzinne czy mieszkania. Wniosek można składać tylko raz w roku, ale dotyczyć on może faktur z całego okresu obowiązywania ulgi, czyli od dnia 1 maja 2004 roku. Kolejny wniosek będzie można złożyć w następnym roku kalendarzowym.

Wyższy zwrot VAT do końca marca

Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 16, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty