Start Arrow Wiadomości Arrow Drogi frank – czy warto przewalutować kredyt?

Drogi frank – czy warto przewalutować kredyt?

Trudna sytuacja Grecji i Portugalii czy tragiczne trzęsienie ziemi w Japonii sprawiły, że kurs franka stale rośnie. Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w szwajcarskiej walucie w połowie 2008 roku, kiedy frank bił rekordy popularności, płacą dziś wyższą nawet o kilkaset złotych ratę. Czy warto teraz przewalutować kredyt?

Jak wylicza Halina Kochalska z Open Finance, 100 tysięcy franków pożyczone 3 lata temu było warte 200-250 tysięcy zł. Przy dzisiejszym kursie zobowiązanie wzrosło do 320 tysięcy zł, przy czym wartość mieszkania kupionego przed laty nie wzrosła.

Kredytobiorcy starają się znaleźć wyjście z kredytowej pułapki, jednak doradcy finansowi ostrzegają przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Oprócz przewalutowania czy refinansowania kredytu, są inne możliwości zmniejszenia miesięcznego zobowiązania wobec banku. Doraźnym sposobem może stać się samodzielne kupowanie waluty i spłacanie raty we franku, omijając bankowy spread. Pamiętać należy, że działanie takie wiąże się z koniecznością aneksowania umowy kredytowej.

W aneksie warto również zmienić dzień spłaty, jeśli ustalony jest on na przełom miesiąca, kiedy kursy walut w bankach są najwyższe, oraz starać się o wydłużenie okresu spłaty.

Wydłużenie okresu spłaty jest ryzykowne, bowiem obowiązująca od niedawna Rekomendacja ustala dużo ostrzejsze wymogi dotyczące zdolności kredytowej, a zmiana zapisów umowy warunkowana jest właśnie ponownym jej zbadaniem.

Kredytobiorcy powinni pamiętać, żeby bezwzględnie informować bank o trudnościach czy opóźnieniach w spłacie raty. Już po trzech miesiącach zaległości bank może wystąpić o wypowiedzenie umowy, dlatego nie należy czekać do ostatniej chwili.

Czy warto przewalutować kredyt?

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl, radzi, by poczekać i spłacać wyższe raty. Swoje zdanie podpiera argumentami:

  • Przy dużej zmienności kursu trudno precyzyjnie określić, jakie będą warunki przewalutowania i jak wpłynie ono na naszą sytuację finansową. Zanim przebrniemy przez procedurę przygotowania aneksu do umowy, kurs waluty obcej może być zupełnie inny.
  • Jeśli zaciągaliśmy kredyt, gdy waluta była tania, to taka operacja tylko zwiększy nasze obciążenia. Dług po przeliczeniu na złotówki może okazać się znacznie wyższy niż kwota zaciągniętego kiedyś kredytu, a co za tym idzie, wzrośnie również rata kredytowa.
  • Pamiętajmy o różnicach w oprocentowaniu – stopy procentowe w Polsce są na znacznie wyższym poziomie niż np. w Szwajcarii. Po przewalutowaniu kredyt będzie droższy.
  • Zmiana waluty może wiązać się z koniecznością zapłacenia dodatkowej prowizji, co dodatkowo obciąży nasz domowy budżet.

A czy jeżeli sytuacja się nie zmieni i kurs franka nie będzie spadał przez dłuższy czas, a nawet będzie nadal rosnąć, czy warto zdecydować się na przewalutowanie? Michał Kisiel uzależnia decyzję kredytobiorcy od jego tolerancji ryzyka. – Jeśli nie jesteśmy w stanie znieść niepewności, obawiamy się dalszego wzrostu rat i jesteśmy gotowi ponieść finansowe konsekwencje przewalutowania – zmieńmy walutę kredytu. Ale przewalutowanie przy wysokim kursie nie będzie się opłacało – za pozbycie się ryzyka walutowego zapłacimy wysoką cenę – przestrzega analityk Bankier.pl

Michał Kisiel dodaje, aby przed podjęciem decyzji o przewalutowaniu sprawdzić dokładnie:

  • Wysokość długu po przewalutowaniu. Może się okazać, że jesteśmy winni bankowi więcej niż na początku. Dodatkowo narażamy się na konieczność ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.
  • Warunki proponowane przez bank, w szczególności wysokość marży. Cena kredytu może nas niemile zaskoczyć, w szczególności jeśli porównamy ją z zapisami umowy z czasów „hipotecznego boomu”.

Kredytobiorcy spłacający zobowiązanie we frankach mają twardy orzech do zgryzienia. Tymczasem Jarosław Sadowski z Expandera zaznacza, że wysoki kurs franka może zachęcać nowych kredytobiorców do zadłużenia się w tej walucie. – Jest bowiem szansa na to, że gdy sytuacja na świecie się uspokoi to kurs wróci do znacznie niższych poziomów. Co za tym idzie może spaść również zadłużenie i raty takiego kredytu – wnioskuje analityk z Expander. – Należy jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie wiąże się z istotnym ryzykiem. Nie ma bowiem pewności, czy nie pojawią się kolejne złe informacje i czy kurs franka nie wzrośnie jeszcze bardziej.

(Drogi frank - czy warto przewalutować kredyt?)


Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 24, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-08-18 16:50:37

No właśnie, co robić?!.Sądzę,że jednak mimo wszystko sytuacja powróci na właściwe tory. Być może to niepoprawny optymizm ale mimo wszystko wieżę głęboko,że sytuacja się unormuje. Jeszcze nie wiadomo czy nie zostaniemy wynagrodzeni za swoją cierpliwość bądź strach przed przewalutowaniem w momęcie przystąpienia polski do strefy EURO .Jeśli prognozy się sprawdzą powinni kredytobiorcy w CHF zyskać, ale na to jeszcze trzeba będzie poczekać . Obyśmy doczekali takch wspaniałych lat czego sobie i wszystkim Państwu życzę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty