Start Arrow Wiadomości Arrow 200 milionów na termomodernizację

200 milionów na termomodernizację

Rachunek za ogrzewanie w zimie przerósł nasze oczekiwania? Pomyślmy zatem nad termomodernizacją swoich domów jednorodzinnych, która zmniejszy zużycie energii i koszty związane z ogrzewaniem, bez szkody dla komfortu mieszkania.

Wysokie koszty ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej są zmorą większości właścicieli domów jednorodzinnych. Przyczyną niebotycznych rachunków za energię jest duże zapotrzebowanie budynku na ciepło, wynikające z nieszczelnych okien, słabo ocieplonych przegród budowlanych, a także przestarzałej instalacji grzewczej.

Termomodernizacja domu jednorodzinnego może sprawić, że rachunki za energię będą nawet o 50% niższe niż dotychczas, mikroklimat wnętrz radykalnie się polepszy, a nasze domy jednorodzinne będą emitować do środowiska dużo mniej groźnych substancji.

Biorąc pod uwagę fakt, że za 10 lat, zgodnie z dyrektywą EPBD, na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie projekty domów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane, choćby częściowo, z odnawialnych źródeł energii, a istniejące budynki będą musiały być poddane termomodernizacji, by spełniać choć podstawowe wymogi energooszczędności, inwestycja w energooszczędność już dziś sprawi, że wartość naszych domów na rynków wyraźnie wzrośnie.

Termomodernizacja domu polega na:

  • ociepleniu przegród zewnętrznych,
  • wymianie lub remoncie okien,
  • modernizacji lub wymianie systemu grzewczego,
  • unowocześnieniu systemu wentylacji,
  • usprawnieniu systemu wytwarzania ciepłej wody,
  • instalacji odnawialnych źródeł energii,

Decydując się na prace modernizacyjne, pamiętajmy, że państwo wspiera działania, mające na celu poprawę i ochronę środowiska naturalnego, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienia wzrostu komfortu życia mieszkańców.

Fundusz Termomodernizacji i premia termomodernizacja są narzędzie wspierającym inwestorów w ich energooszczędnych działaniach. Budżet Państwa przeznacza środki finansowe, którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, które później stanowią zwrot częściowych kosztów wartości kredytów, zaciągniętych na termomodernizację.

Premia termomodernizacyjna może być przyznana tylko wtedy, gdy inwestor zaciągnie kredyt. – Państwo wspierając finansowo termomodernizację słusznie wymaga, by jej zakres był możliwie kompleksowy, precyzyjnie przeanalizowany i zoptymalizowany, a związane z nią prace budowlane i instalacyjne zrealizowane prawidłowo – podkreślają eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. – Najprostszym sposobem zapewnienia spełnienia tych wymogów jest realizacja procedury związanej z udzieleniem kredytu – dodaje KAPE.

Dlatego też zaciągając kredyt termomodernizacyjny musimy się liczyć z dodatkowymi formalnościami, które obejmują:

  • weryfikację audytu energetycznego, w którym określony jest precyzyjnie sposób i zakres termomodernizacji (pozytywna weryfikacja audytu powoduje przyznanie premii),
  • kontrolę zgodności zakresu zrealizowanych w trakcie modernizacji prac z zakresem określonym w audycie energetycznym,
  • kontrolę faktycznych kosztów poniesionych na termomodernizację, od której zależy wielkość premii,
  • kontrolę jakości i poprawności realizacji prac poprzez wykonanie niezbędnych projektów i zapewnienie nadzoru technicznego w trakcie realizacji robót.

Aby uzyskać kredyt termomodernizacyjny musimy posiadać 20% kosztów całej inwestycji, gdyż kredyt udzielany jest maksymalnie do 80% kosztów termomodernizacji. Jeżeli zdecydujemy się na kompleksową termomodernizację, otrzymamy zwrot wartości 25% kredytu. Za remont tylko systemu grzewczego otrzymamy zwrot 10%, a jeśli wymienimy okna i ocieplimy ściany – kwota zwrotu wynosić będzie 15%.

Podsekretarz stanu Piotr Styczeń podczas Forum TERMOMODERNIZACJA 2011, zorganizowanego 15 marca br. w Warszawie przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, przypomniał, że w roku bieżącym na wypłaty z tytułu premii termomodernizacyjnej i remontowej budżet państwa zarezerwował kwotę 200 milionów złotych.

(Termomodernizacja pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów związanych ze zużyciem energii w domu!)

Autor: Marta Hawrylak


Wszystkie komunikaty (6583)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 29, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty