Start Arrow Wiadomości Arrow Co z tą Rodziną…?

Co z tą Rodziną…?

O przyszłości programu rządowych dopłat do kredytów „Rodzina na swoim” debatują teraz członkowie podkomisji sejmowych. Jakie i kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Analitycy przewidywali, że zapowiadane zmiany w programie rządowym „Rodzina na swoim”, zatwierdzone przez rząd w styczniu br, zaczną obowiązywać od II kwartału, tj. od 1 kwietnia. Tymczasem jutro wzrosną jedynie limity określające, ile maksymalnie może kosztować metr kwadratowy lokalu w ramach programu dopłat do kredytów.

(Zobacz obowiązujące limity)

Średni limit cen mkw wzrośnie od 1 kwietnia o 2,2% dla miast wojewódzkich, a dla pozostałych terenów o 0,6%. Największy wzrost limitu ceny zanotuje Warszawa – tu będzie można kupić mieszkanie, którego mkw będzie wynosić 9,8 tys. Największy spadek limitu w miastach wojewódzkich nastąpi w Olsztynie, gdzie cena nie będzie mogła być wyższa niż 6848,10 zł za mkw. Limity spadną również w Łodzi i Białymstoku. Nie wiadomo jeszcze, jakie limity będą obowiązywać w województwach podkarpackim, lubuskim i opolskim, w których wojewodowie nie wydali jeszcze wiążących decyzji.

Nowe limity powinny obowiązywać przez pół roku. Nie jest jeszcze wiadomo czy tak rzeczywiście będzie – wszystko zależy od tego, kiedy parlament zatwierdzi projekt zmian dotyczący programu „Rodzina na swoim”.

Pierwsze czytanie odbyło się na początku marca, w czasie którego odrzucenie ustawy nie zostało przyjęte tylko przez brak jednego głosu. Wnioskowali za odrzuceniem posłowie PIS. W tej chwili prace nad projektem zmian przejęły podkomisje.

Może więc to być ostatni okres, kiedy „Rodzina na swoim” ma tak atrakcyjne warunki i jest dostępna dla dużej liczby potencjalnych kredytobiorców. Jeżeli projekt zmian zacznie obowiązywać, z programu mieszkań objętych dopłatą zostaną wycofane mieszkania z rynku wtórnego, które stanowią większość transakcji przeprowadzanej w ramach programu. Liczba kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z programu również się zmniejszy – kredyt z dopłatą rządową nie będzie już przeznaczony dla osób powyżej 35 roku życia. Jedną ze zmian jest również zmniejszenie mnożnika, za pomocą którego wyliczane są limity. Obecnie wynosi on 1,4 a może być zmniejszony do 1,1, co może zdecydowanie zmniejszyć przeciętną dostępność mieszkań prawie o 50% (w niektórych województwach).

Zatwierdzony w styczniu przez rząd projekt zmian nie przewidywał, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że z dopłat do kredytu będą mogły skorzystać osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo rolne. O singli walczą jeszcze członkowie podkomisji z ramienia SLD, jednak szansa na wprowadzenia samotnych i bezdzietnych osób do programu jest raczej nikła.

Osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania lub budowę domu na kredyt z dopłatą, powinny się spieszyć, by skorzystać z lepszych obowiązujących od jutra warunków. O tym, z której wersji programu skorzystają, decyduje data złożenia wniosku, który przedłożyć można dopiero po podpisaniu umowy przedwstępnej na zakup nieruchomości.

Co z tą Rodziną...?

Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 31, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa i prawo