Start Arrow Wiadomości Arrow Ruszył spis powszechny – spisz się i Ty

Ruszył spis powszechny – spisz się i Ty

Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Ostatni przeprowadzono w 2002 roku. Tym razem oprócz bezpośrednich badań przeprowadzanych w domach i mieszkaniach przez rachmistrzów, każdy będzie mógł samodzielnie spisać się przez Internet.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 – jak podaje GUS – ma na celu dostarczenie najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych. Zadaniem tegorocznego Spisu Powszechnego jest również pozyskanie danych dotyczących zmian, jakie w społeczeństwie zaszły po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, związanych głównie z migracją ludności.

Ilu nas jest? Kim jesteśmy? Jak żyjemy? – Te i inne pytania będą nam zadawać rachmistrzowie podczas bezpośrednich wizyt w domu, jak i ankieterzy, którzy przeprowadzą wywiad przez telefon. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku (Dz. U. Z 26 marca 2010 r., Nr 47, poz. 277) wszyscy respondenci mają obowiązek udzielać ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

Profesor Janusz Witkowski, pełniący obowiązki prezesa GUS, podczas konferencji inaugurującej spis zachęcał, by wszyscy wzięli w nim udział, zapewniając, że większość pytań nie będą dla Polaków ani trudne, ani wrażliwe. W kwestionariuszu znajdą się jednak dość niewygodne pytania, dotyczące nieformalnych związków partnerskich, wyznania, urodzeń żywych dzieci i planów prokreacyjnych rodzin, a także niepełnosprawności.

W tegorocznym spisie każdy będzie mógł samodzielnie udzielić wymaganych odpowiedzi przez Internet. Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego znajduje się stosowny formularz. Aby uzyskać login i hasło, należy się zidentyfikować, podając numer PESEL oraz NIP. W przypadku braku NIP-u, konieczne będzie podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Login będzie ważny przez dwa tygodnie i w tym czasie będziemy mogli wypełnić formularz.

Ilu nas jest? Kim jesteśmy? Jak żyjemy?

Spis Powszechny potrwa do końca czerwca i będzie podzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca każdy będzie mógł skorzystać ze spisu internetowego. Od 8 kwietnia do końca trwania spisu pracę przeprowadzać będą ankieterzy i rachmistrzowie, odwiedzający Polaków w ich mieszkaniach i domach.

GUS przestrzega, aby dokładnie sprawdzić czy osoba podająca się za rachmistrza czy ankietera rzeczywiście jest upoważniona do zbierania informacji. Ankieter powinien się przedstawić, podać swój identyfikator i jednostkę, do której należy. Ma również obowiązek poinformować nas, w jaki sposób możemy go uwierzytelnić oraz to, skąd ma nasz numer telefonu. Rachmistrz natomiast powinien pokazać nam legitymację ze zdjęciem, podpisaną przez Dyrektora Urzędu Statystycznego. Jego również będziemy mogli „sprawdzić” dzwoniąc na infolinię lub w urzędzie gminy. Oczywiście możemy ustalić z rachmistrzem, który niespodziewanie zapuka do naszych drzwi, dogodny termin, jeśli w danej chwili nie możemy poświęcić mu czasu.

Jeśli nie spiszemy się samodzielnie, nie odwiedzi nas rachmistrz, ani nie zadzwoni ankieter, nie musimy tego nigdzie zgłaszać. GUS wyjaśnia, że brak kontaktu oznacza, że wszystkie informacje o nas są już wpisane do formularza spisowego i zebrane zostały z rejestrów państwowych.

Janusz Witkowski nazwał spis niezwykłym, doniosłym wydarzeniem, który w kompleksowy sposób pozwoli opisywać i analizować populację pod względem najbardziej istotnych cech społeczeństwa. – Liczymy na to, że odpowiedzi będą prawdziwe. Na ich podstawie będziemy budować obraz informacyjny naszego społeczeństwa – zaznaczył p.o. prezesa GUS prof. Witkowski.

Z danych zebranych w spisie korzystać będą instytucje rządowe, samorządowe, placówki naukowe, instytucje międzynarodowe, ale przede wszystkim pośrednio skorzystają na tym obywatele – czytamy na stronach GUS-u. – To w oparciu o te dane kształtowana będzie polityka danej gminy, np. na temat czy potrzebne jest kolejne przedszkole w gminie.

Autor: Marta Hawrylak


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 1, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty