Start Arrow Wiadomości Arrow Małe mieszkania i tak za duże

Małe mieszkania i tak za duże

Średnią powierzchni użytkowej lokali oddanych do użytku w ciągu ostatnich 12 miesięcy zawyżają domy jednorodzinne, budowane przez prywatnych inwestorów. Mieszkania od dewelopera czy spółdzielni mają znacznie mniejszą powierzchnię, a i tak za dużą wobec wymagań kupujących.

Polacy poszukują coraz mniejszym mieszkań. Według analizy Home Broker, przeciętny poszukiwany przez kupujących mieszkania metraż wynosił 51,5 mkw, podczas gdy z najświeższego raportu GUS wynika, że średni metraż lokali oddanych do użytkowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 104 mkw. Największe lokale były to jednak domy jednorodzinne o średniej powierzchni blisko 146 mkw i to budowane przez inwestorów prywatnych. Firmy deweloperskie budowały zaś lokale o średniej powierzchni 65,6 mkw, spółdzielnie – o 6,9 mkw. mniejsze.

Deweloperzy dostosowują się już do preferencji klientów, by zmniejszyć różnicę w popycie i podaży. – Obecna dynamika tego trendu jest jednak zbyt powolna – zauważa analityk Home Broker, Bartosz Turek. – W obecnym tempie może to bowiem potrwać nawet przeszło pięć lat. Trzeba jednak zauważyć, że budowa teraz oddawanych mieszkań rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu, zatem częściowo jest wynikiem decyzji podejmowanych jeszcze w przeddzień kryzysu. Obecnie większość rozpoczynanych projektów plasuje się w segmencie popularnym. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć w sprzedaży mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich będzie można dopiero za kilka czy kilkanaście miesięcy.

Małe mieszkania bardzo szybko znajdują nabywców, szczególnie jeśli mają przynajmniej dwa pokoje i ciekawą lokalizację. Duże mieszkania czy apartamenty czekają na nowych właścicieli dużo dłużej. Analitycy twierdzą, że właśnie ceny lokali o większym metrażu mogą być negocjowane, tu deweloperzy wykazują się większą elastycznością.

Małe mieszkania i tak za duże

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 4, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty