Start Arrow Wiadomości Arrow Ile zapłacimy za wywóz śmieci?

Ile zapłacimy za wywóz śmieci?

Projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, że opłaty za wywóz śmieci nie będą już trafiać do prywatnych firm, ale właśnie do samorządów. Zanim jednak ustawa zacznie obowiązywać, właściciele domów jednorodzinnych nadal podpisują umowy z firmami, wywożącymi odpady.

Projekt ustawy zakłada, że gospodarkę odpadami mają przejąć samorządy gminne. Będą one przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców, a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług.

Osoby, które dopiero zaczynają realizować projekty domów być może nie będą musiały już zawierać umowy z firmą wywożącą odpady. Zanim jednak ustawa zacznie obowiązywać, a realny wydaje się okres trzech lat – dzisiejsi właściciele domów jednorodzinnych nadal są zobligowani umowy zawierać i wywóz śmieci opłacać na konto firmy.

Jak wskazują analitycy z Home Broker, koszty wywozu śmieci są bardzo zróżnicowane w Polsce. Zależne są one od wielkości pojemnika na odpady i częstotliwości jego opróżniania. O tym, jak często kubeł na śmieci powinien być opróżniany decydują samorządy. Pojemnik 240 l w niektórych gminach może być wywożony co miesiąc, mniejsze pojemniki co dwa tygodnie, a nawet co tydzień.

Bartosz Turek i Magdalena Piórkowska z Home Broker sprawdzili, jaki jest przeciętny koszt wywozu śmieci w wybranych miastach. Do porównania przyjęli dwie najpopularniejsze objętości pojemników 120 i 240 litrów.

Przeciętny koszt wywozu śmieci w wybranych miastach:

(źródło Home Broker, na podst. danych z firm zajmujących się wywozem śmieci)

Według nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, koszt wywozu śmieci będzie wyliczony dzięki jednej podstawowej stawce. Jak zapewniają autorzy projektu ustawy, takie rozwiązanie sprawi, że nikomu nie będzie się opłacało wyrzucać śmieci do lasu.

Czy i kiedy jednak ustawa zacznie obowiązywać określi Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej prawdopodobnie dopiero w czerwcu tego roku. Zwlekanie z wejściem w życie nowej ustawy, która miała za zadanie zapewnić lepszą gospodarkę odpadami, może grozić Polsce karami nałożonymi przez Unię Europejską za składowanie zbyt dużej ilości odpadów.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 8, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: adaptacja projektu