Start Arrow Wiadomości Arrow Jaka stawka VAT dla montażu okien?

Jaka stawka VAT dla montażu okien?

Od początku 2011 roku obowiązują nowe wyższe stawki podatku VAT, których stosowanie budzi do tej pory wątpliwości. Zmianą, która ma duży wpływ na branżę budowlaną, jest cofnięcie możliwości stosowania obniżonej stawki podatku za montaż okien i drzwi.

Do 31 grudnia 2010 roku montaż okien był traktowany jak usługa, z możliwością skorzystania z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7 %, w przypadku gdy inwestor kupił nowe okna i jednocześnie zamówił u producenta ich montaż. Jeśli zaś inwestor kupił okna, a ich montaż wykonał we własnym zakresie, w zamówieniu miał wliczoną podstawową stawkę VAT wynoszącą wcześniej 22%.

Od nowego roku preferencyjna stawka wzrosła do 8%, ale również przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie określone były sytuacje, w których można było stosować obniżoną stawkę przy montażu okien przez producenta.

Czy obecnie montaż okien przez producenta nadal może korzystać z obniżonej stawki podatku VAT?

W uzasadnieniu ustawy o VAT czytamy: „W przypadku montażu dokonywanego przez producenta czynność ta była traktowana jako dostawa towarów, natomiast montaż wykonywany przez innych podatników był traktowany jako świadczenie usług. Ponieważ zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług odstąpiono od zasady, iż towary i usługi identyfikuje się przy pomocy klasyfikacji statystycznych, a także mając na uwadze, że klasyfikacja PKWiU z 2008 r. montaż towarów przez ich producentów klasyfikuje jako świadczenie usług, ustały przesłanki przemawiające za istnieniem tej pozycji„.

Wspomniana w uzasadnieniu Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 roku, klasyfikuje montaż okien jako usługę, niezależnie czy została wykonana przez ich producenta.

Z ustawy o VAT wynika, że obniżona stawka 8% może być stosowana wyłącznie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i tak dostawę i montaż okien należy potraktować.

Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z definicją budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, nie są wliczane do niego:

  • domy jednorodzinne o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 m2
  • mieszkania o powierzchni użytkowej przekraczającej 150 m2

Zatem jeśli nasz dom czy mieszkanie są większe, to w stosunku do nadwyżki metrażu stosujemy już stawkę podstawową 23%.

(Jeżeli dom czy mieszkanie nie kwalifikuje się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, obniżoną stawkę VAT stosuje się tylko do tej części, która odpowiada definicji programu.)

Pewną możliwość daje również potraktowanie montażu okien, jako prac konserwacyjnych, choć jest to rzadziej stosowane. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych definiuje konserwację, jako wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

Obniżona stawka podatku obowiązuje dla wszystkich robót konserwacyjnych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

(Jaka stawka VAT dla montażu okien?)


Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 11, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: sufity i ściany wewnętrzne