Start Arrow Wiadomości Arrow 100 tys. rodzin na swoim – co dalej?

100 tys. rodzin na swoim – co dalej?

Chociaż początek roku zwykle nie jest najlepszym okresem na kupowanie mieszkań, program dopłat rządowych Rodzina na swoim osiągnął w pierwszym kwartale tego roku bardzo dobry wynik. Liczba zaciągniętych kredytów jest tylko nieco mniejsza od wyniku z końca 2010 roku, Rodzina na swoim cieszy się więc niesłabnącą popularnością.

Bank Gospodarstwa Krajowego wyliczył, że od początku obowiązywania programu „Rodzina na swoim” udzielono 100 tysięcy kredytów. W IV kwartale zeszłego roku zanotowano dynamiczny wzrost popytu na kredyty z rządową dopłatą, co zaowocowało, że te kredyty osiągnęły ponad ¼ udziału w liczbie wszystkich kredytów hipotecznych. Dobry wynik „Rodzina na swoim” osiągnęła również w I kwartale 2011, choć początek roku zwykle nie jest najlepszym okresem na zakup mieszkania. Od stycznia do końca marca zaciągnięto ponad 13,2 tys. kredytów z dopłatami na łączną kwotę 2,61 mld zł.

Tabela: Liczba udzielonych kredytów w 2010 roku i w I kwartale 2011

(źródło DOM.pl, na podst. danych BGK)


Na popularność rządowego programu w dużej mierze mają zapowiadane w nim zmiany. Choć nie wiadomo kiedy zaczną obowiązywać – projekt zmian w „Rodzinie na swoim” został skierowany do specjalnej podkomisji – to ograniczenia jakie mają zostać wprowadzone, a także plan trwania programu tylko do końca grudnia 2012 roku sprawiają, że zainteresowanie zaciągnięciem kredytu nie ustaje.

Przypomnijmy, że projekt zmian przewiduje m.in. wycofanie z programu mieszkań z rynku wtórnego. Od początku roku to właśnie na rynku wtórnym kupiono mieszkania na kredyt z dopłatą (ponad 59%), mniej na rynku pierwotnym (ponad 24%). Najmniejszy udział mają projekty domów do 140 m2, których budowa może być objęta rządowymi dopłatami. W pierwszym kwartale 2011 17% kredytów w ramach „Rodziny na swoim” zaciągnięto na budowę domu.

Tabela: Liczba udzielonych kredytów w programie Rodzina na swoim w I kw. 2011r.

(źródło DOM.pl, na podst. BGK)

Zmiany w RnS mają również ograniczyć cenę metra kwadratowego kupowanego mieszkania lub domu oraz wiek kredytobiorców – żadne z małżonków nie będzie mogło mieć więcej niż 35 lat.

Nie wiadomo, kiedy projekt zmian wejdzie w życie i w jakiej ostatecznej wersji. Choć termin zakończenia „Rodziny na swoim” raczej się nie zmieni, to pozostałe zmiany nadal stoją pod znakiem zapytania. – Mam nadzieję, że uda się nam przeforsować w ministerstwach infrastruktury i finansów możliwość dopłat do mieszkań z rynku wtórnego – mówi posłanka PO, Aldona Młyńczak, przewodnicząca podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy. Jednak kredytobiorcy chcący zaciągnąć kredyt na dotychczasowych korzystnych warunkach, nie powinni zwlekać. Maj i czerwiec to prawdopodobnie ostatnie miesiące „starej Rodziny”.

(100 tys. rodzin na swoim - co dalej?)

Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 18, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty