Start Arrow Wiadomości Arrow Państwo zaufało swoim obywatelom

Państwo zaufało swoim obywatelom

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawę deregulacyjną. Zamiast 220 różnych zaświadczeń będziemy składać stosowne oświadczenia.

Prezydent podkreślił, że uproszczenie procedur ważnych dla przedsiębiorców i obywateli pozwoli im nie tylko sprawniej załatwiać urzędowe formalności, ale również przyniesie im oszczędności w wysokości ok. 6 mld złotych.

Państwo powinno ufać obywatelom, dlatego zaświadczenia zamieniamy na oświadczenia. Zmniejszamy również liczbę zezwoleń i rejestrów w działalności firm – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, którego resort przygotował pierwszy pakiet ustaw deregulacyjnych, podpisany przez prezydenta. Następny rządowy projekt zmniejszania biurokracji jest opracowywany.

Oświadczenie zamiast zaświadczenia

Celem ustawy jest zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, liczby zezwoleń rejestrów, a także ułatwienie dostępu do wykonywania tzw. wolnych zawodów. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca nie będzie musiał składać zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS – wystarczy tylko numer rejestrów. Minister Pawlak podkreślił, że na samych zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet ćwierć miliarda złotych. Nie będzie również obowiązku okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Przeciętny Kowalski będzie mógł złożyć oświadczenia o dochodach czy uczęszczaniu dziecka do szkoły (w przypadku ubiegania się o świadczenia rodzinne), oświadczenie o niekaralności czy o wielkości gospodarstwa rolnego. Będzie również możliwość składania kopii świadectw, dokumentów potwierdzających wykształcenie, aktów stanu cywilnego zamiast ich oryginałów czy urzędowo poświadczonych kopii.

Obywatel zadeklaruje jednocześnie, że jest świadomy karach, które grożą za składanie nieprawdziwych informacji.

Miesiąc na zwrot VAT za materiały budowlane

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje drugi pakiet deregulacyjny i kolejne uproszczenia m.in.: skrócenie terminu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 30 dni, wydłużenie terminu na zapłacenie podatku VAT w imporcie, umożliwienie występowania do Ministerstwa Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji podatkowej.

(Państwo zaufało swoim obywatelom)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 26, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty