Start Arrow Wiadomości Arrow Single jednak w Rodzinie?

Single jednak w Rodzinie?

Zatwierdzone w styczniu tego roku zmiany w programie „Rodzina na swoim” najpierw miały zacząć obowiązywać od II kwartału, potem pojawiły się opinie, że w lipcu z rządowych dopłat nie będą mogły już skorzystać osoby kupujące mieszkanie na rynku wtórnym. Tymczasem podczas pierwszego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia planowanych w programie zmian, zaproponowano modyfikację dotychczasowych założeń.

„Rodzina na swoim” to cieszący się olbrzymią popularnością program dopłat do kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania czy zakup lub budowę domu jednorodzinnego. Od początku trwania programu skorzystało z niego ponad 100 tysięcy rodzin.

W zeszłym roku pojawiły się propozycję, żeby z kredytu mogły skorzystać również osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe (obecnie beneficjentami programu są wyłącznie małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci). W zatwierdzonych w styczniu br. zmianach rząd odrzucił jednak możliwość udostępnienia programu singlom. Ponadto z programu miano wykluczyć rynek wtórny, na którym dotychczas najczęściej dokonywano transakcji finansowanej kredytem w „Rodzinie na swoim”. Zainteresowanie skorzystaniem z programu przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym zwiększyło się szczególnie po zapowiedzianych zmianach. Od początku 2011 roku ponad 59% wszystkich kredytów dotyczyło wtórnego rynku. Projekty domów do 140 m2, na budowę których może być przyznany kredyt w RnS to 17%, a rynek pierwotny – ponad 24%.

Zmiany w RnS miały również ograniczyć cenę metra kwadratowego kupowanego mieszkania lub domu oraz wiek kredytobiorców – żadne z małżonków nie mogło mieć więcej niż 35 lat.

Podczas pierwszego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia planowanych w programie zmian, zaproponowano modyfikację dotychczasowych założeń. Według nowych propozycji rządu, ma zostać obniżony współczynnik służący do wyliczania limitów cen mieszkań, z 1,4 na 1,1. Jak wylicza Marcin Krasoń z Open Finance, zmiana ta spowoduje zmniejszenie ceny mieszkania, na jakie będzie można dostać dopłatę, o 21,4 proc.

Posłowie PO chcą również, by single i osoby pozostające w związkach partnerskich mogły skorzystać z programu „Rodzina na swoim”. Proponują, by osoby samotne mogły kupić mieszkanie, którego metraż nie był większy niż 50 m2, a limit cen wynosiłby nie 1,1 ale 0,8. Taka zmiana sprawiłaby, że np. w Warszawie single mogliby kupić mieszkanie za 5,6 tys. zł, ale już w położonym tuż poza granicami stolicy Piasecznie – za maksymalnie 3024 zł. A to i tak nieźle, bo poza Rzeszowem w województwie podkarpackim limit dla rynku wtórnego i singli spadłby do niecałych 2,3 tys. złotych – komentuje Marcin Krasoń z Open Finance.

(Single jednak w Rodzinie?)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 29, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ciekawostki