Start Arrow Wiadomości Arrow Zakazane materiały szybciej w wykazie

Zakazane materiały szybciej w wykazie

Opublikowane 26 kwietnia 2011 roku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa nowe zasady prowadzenia Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych (KWZWB).

Przepisy wprowadzają m.in. nowe sposoby wpisywania i usuwania materiałów budowlanych z wykazu. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego może teraz niezwłocznie, drogą elektroniczną i pisemną przekazać do GINB informacje o wyrobach budowlanych objętych ostateczną decyzją o wpisie lub informacji o okolicznościach, umożliwiających usunięcie wpisu z wykazu, prowadzonego właśnie przez GINB. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, wpis będzie mógł być usunięty z wykazu, jeśli podmiot odpowiedzialny zakończył działalność.

W Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych pojawią się również dane upoważnionego przedstawiciela producenta wyrobu budowlanego lub importera.

Rozporządzenie jest wynikiem przyjęcia ustawy obowiązującej od dnia 30 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie zgodności. Miała ona na celu dostosowanie prawa polskiego do przepisów rozporządzeń unijnych, dotyczących m.in. umożliwienia przeprowadzenia kontroli przez inspektora nadzoru budowlanego nie tylko u producentów, ale i importerów, a także nałożenia szczególnych obowiązków na sprzedawcę, jeśli producent czy importer ma siedzibę poza granicami RP.

Zgodnie z nową ustawą, podczas kontroli przedstawiciel nadzoru budowlanego ma wstęp także na teren budowy, obiektów i do pomieszczeń, w których znajdują się wyroby budowlane i dokumenty objęte zakresem kontroli. Ma również możliwość pobierania próbek wyrobów budowlanych składowanych na terenie budowy, których wyniki badań mogą stanowić podstawę wszczęcia kontroli u producenta, importera lub sprzedawcy wyrobu budowlanego.

(Zakazane materiały szybciej w wykazie)

Ustawa ujednolica także zasady odpowiedzialności karnej w przypadku, gdy wyroby oznakowane znakiem budowlanym lub oznakowaniem CE nie spełniają wymagań ustawy oraz za umieszczanie znaku budowlanego na wyrobie, niebędącym wyrobem budowlanym.

Autor: Redakcja, na podst. materiałów GUNB


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 11, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu