Start Arrow Wiadomości Arrow Kupować czy wynajmować?

Kupować czy wynajmować?

Prawie jedna trzecia spośród osób szukających mieszkania do wynajęcia jest zainteresowana wynajmem kawalerki. Tymczasem wśród osób zainteresowanych zakupem kawalerkę wybrałoby 16%. Najbardziej pożądaną lokalizację stanowią centra wielkich miast, co chyba nie jest wielkim zaskoczeniem. W związku z tym są to obszary, na których najtrudniej wynegocjować cenę.

Większość osób wynajmujących mieszkania to ludzie, którzy z różnych przyczyn potrzebują nieruchomości tylko na określony okres czasu. Mieszkania są też wynajmowane przez osoby, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup własnych czterech kątów. Stąd też wynika, że grupa ta ma zdecydowanie inne preferencje niż kupujący mieszkania. Zazwyczaj wybierane przez nich lokale są znacznie mniejsze.

Własne mieszkanie – najlepiej duże

O jak dużej różnicy w wymiarach mówimy? Według analityków z Home Broker obie grupy preferują mieszkania dwupokojowe – woli je połowa zarówno nabywców, jak i najemców. Jeśli chodzi o mniejsze lokale, to są znacznie chętniej wynajmowane, niż kupowane. Spośród osób zainteresowanych wynajmem około 27% poszukuje kawalerki, lecz tylko 16% nabywców chciałoby kupić kawalerkę na własność.

Kupujący zdecydowanie wolą większe mieszkania. Jedna czwarta kupujących marzy o lokalu trzypokojowym, zaś około 5% jest zainteresowanych większym rozwiązaniem – minimum czteropokojowym. W wypadku wynajmu wskaźniki te mają odpowiednio wartości 17% i 3%.

Oczekiwania a rzeczywistość

Jeśli porównamy życzenia najemców do tego, co oferuje rynek, spostrzeżemy zapewne spore różnice. Powierzchnia oferowanych mieszkań jest znacznie mniejsza niż pożądana przez wynajmujących. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań trzy- i czteropokojowych – mówi Bartosz Turek z z Home Broker. – W wypadku tych ostatnich jest to różnica rzędu 26 mkw. Oferowane są bowiem lokale o powierzchni około 108 m.kw., podczas gdy najczęściej poszukiwana wielkość to 82 mkw.

Im mniejsze mieszkanie, tym mniejsze rozwarstwienie występuje w tych dwóch kwestiach – dla mieszkań trzy- i dwupokojowych różnice te wynoszą odpowiednio 13 i 6 m.kw. W przypadku kawalerek problem w zasadzie nie istnieje – oczekiwania wynajmujących odpowiadają ofercie na rynku.

Cena – czynnik decydujący

Różnice w preferencjach dotyczą również oczywiście lokalizacji. Wynajmujący na ogół preferują centra miast. W obszarach tych zdarza się czasem, że odsetek wynajmujących jest dwu- a nawet trzykrotnie wyższy od odsetka kupujących. Przykładowo, na krakowskim Starym Mieście wskaźniki te wynoszą odpowiednio 21% i 7%. Dlaczego tak się dzieje? Na ogół wynajmującym zależy na dobrej komunikacji oraz bliskości wszelkich rozrywek. Kupujący natomiast kierują się przede wszystkim ceną, a ta niższa jest na obrzeżach miast.

(Kupować czy wynajmować?)

Autor: Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości, Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 25, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty