Start Arrow Wiadomości Arrow Rodzina na swoim jak w kalejdoskopie

Rodzina na swoim jak w kalejdoskopie

Plany związane z rządowym programem dopłat do kredytów zmieniają się, jak w kalejdoskopie. Przypomnijmy, że na początku tego roku rząd zaakceptował projekt zmian, przewidujący wyłączenie z programu rynku wtórnego i nie dopuszczenie singli do listy beneficjentów.  Planowano także ograniczenia dotyczące ceny mkw nieruchomości, objętej dopłatami.

Tymczasem 25 maja br. Komisja Infrastruktury przyjęła projekt podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, zgoła odmienny od zatwierdzonych wcześniej przez rząd zmian. Przesłany od został do Sejmu na drugie czytanie.

Co proponuje Komisja?

Projekt komisji przewiduje pozostawienie w programie nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego oraz dopuszczenie do programu osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli singli. Tyle z dobrych wiadomości. Kolejne zmiany zaproponowane przez Komisję Infrastruktury ewidentnie prowadzą do zakończenia „Rodziny na swoim”, które planowane jest z końcem 2012 roku.

(Singiel skorzysta z programu, ale tylko na zakup mieszkania.)

Podobnie, jak w rządowym projekcie, także i tu z grupy beneficjentów programu zostały wykluczone osoby, które mają więcej niż 35 lat. Podobieństw nie ma jednak w przypadku ograniczeń dotyczących ceny mkw. Choć rząd przewidywał obniżenie współczynnika służącego do obliczania limitów cenowych dla mieszkań, to projekt komisyjny obniża go jeszcze bardziej, z zaproponowanej wartości 1,1 do 1,0 w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym i do 0,8 na rynku wtórnym. Takie działanie praktycznie uniemożliwi zakup mieszkania na rynku wtórnym w większych miastach i zdecydowanie zmniejszy ofertę na rynku pierwotnym. Dla osób chcących skorzystać z programu „Rodzina na swoim” pozostaną nowe projekty domów, bowiem budowa domu objęta jest wyższym limitem cen mkw, wyznaczanym przez wojewodów, na podstawie wskaźnika 1,0 czyli obowiązującego na zakup domu czy mieszkania od dewelopera.

Dla singli tylko mieszkanie

Objęcie programem osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe tylko z pozoru wydaje się korzystne dla popularności kredytów z dopłatami. Po pierwsze single skorzystają z „Rodziny na swoim” tylko kupując mieszkania, nie domy. Po drugie mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 50 mkw, a dopłatą i tak zostanie objęte jedynie 30 mkw. Będzie musiała to być także pierwsza nieruchomość, której singiel jest właścicielem.

Koniec „Rodziny na swoim”

Zarówno w projekcie rządowym, jak i tym przygotowanym przez podkomisję sejmową, zbliża się koniec programu „Rodzina na swoim”. Ostatnia umowa kredytowa będzie mogła być podpisana 31 grudnia 2012 roku.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 31, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-05-31 17:55:56

wzielam rodzina na swoim w getin banku, dostepni sa duzo bardziej niz inni i nie pietrza zbednych formalnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty