Start Arrow Wiadomości Arrow Kłopot z kredytem, tym razem w złotówkach

Kłopot z kredytem, tym razem w złotówkach

Trzeci raz w tym kwartale Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, w związku z czym raty kredytów znów pójdą w górę.

Kredytobiorcom spłacającym zadłużenie w złotych z pewnością nie służy wzrost stóp procentowych w Polsce – twierdzi Halina Kochalska z Open Finanse. –  Już niemal wszystkie osoby, które zaciągały kredyty mieszkaniowe przez ostatnie ponad dwa lata, muszą się liczyć z podwyżką rat. A jest to spora grupa klientów, bo złoty, jako waluta finansująca nieruchomości, zyskał na popularności właśnie po wybuchu kryzysu finansowego, któremu towarzyszył spadek stóp procentowych do historycznie niskich poziomów.

W porównaniu z grudniem 2010 roku, rata kredytu, którą płacimy w czerwcu jest już prawie o 100 zł wyższa. W lipcu zapłacimy kolejne 43 zł więcej.

Większość banków aktualizuje stawki bazowe raz na trzy miesiące (najczęściej na początku nowego kwartału), więc gros klientów zanotuje wzrost miesięcznej raty w lipcu – wyjaśnia Marcin Krasoń z Open Finance. – Jako że każda instytucja ma własny algorytm wyliczania stawek, zmiany rat mogą różnić się w poszczególnych bankach.

Ostatnio dużo mówiło się o kłopotach osób, spłacających kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie. Tymczasem kolejna w tym kwartale podwyżka stóp to mocny cios dla spłacających w złotówkach, którzy mają coraz większe problemy z terminową spłatą zobowiązań, jak zauważa Halina Kochalska z Open Finanse, nie oddawali oni w terminie ponad 3 mld zł ze 105 mld zł zadłużenia.

Niemal bez wad są natomiast kredyty mieszkaniowe w pozostałych walutach, czyli głównie w euro. Odsetek złych kredytów wynosi tu jedynie 0,6 proc. pożyczonych pieniędzy. Na kwotę 21,8 mld zł kredytów, z opóźnieniami lub wcale nie wraca do banków jedynie 140 mln zł. W dużej mierze to efekt świeżości, kredyty te udzielone zostały głównie w ciągu minionego roku.


Autor: Open Finance


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 9, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: okna i drzwi