Start Arrow Wiadomości Arrow Nowe pomysły na galopującego franka

Nowe pomysły na galopującego franka

W odpowiedzi na galopujący wzrost franka, Polska Jest Najważniejsza zaproponowała, aby czasowo zamrozić kurs waluty szwajcarskiej dla osób spłacających kredyty hipoteczne. – Ja rozumiem takie pomysły tylko w kontekście kampanii wyborczej. I nie są to mądre pomysły – skomentował propozycję premier Donald Tusk.

Na zamrożenie kursu franka zdecydowały się ostatnio Węgry. Pomysł ten popierają politycy PJN, którzy proponują, by ustalić stały kurs waluty szwajcarskiej na poziomie 2,75 (w piątek 17 czerwca frank kosztował 3,30 zł).

Propozycja PJN zakłada zamrożenie kursu franka do 2015 roku. Różnicę w kursie banki miałyby otrzymywać ze Skarbu Państwa. Wyrównanie kursu nie byłoby jednak darowane – po 2015 roku pieniądze miałby spłacać wraz z odsetkami kredytobiorca. – Zazwyczaj rodziny biorą kredyt na 30 lat, więc to jest kwestia wydłużenia o kilka miesięcy spłaty pożyczki – wyjaśniał Paweł Poncyliusz z PJN, podkreślając, że przystąpienie do programu byłoby dla kredytobiorców dobrowolne.

Pomysł, aby podatnicy zrzucali się, żeby niwelować wysokie koszty obsługi kredytów we frankach jest pomysłem na to, żeby podatnicy pomogli jednej, licznej, ale tylko jednej grupie. I to nie tej najbiedniejszej – krytycznie o pomyśle PJN wypowiedział się premier Donald Tusk. – Ja rozumiem takie pomysły tylko w kontekście kampanii wyborczej. I nie są to mądre pomysły – dodaj premier.

Przeciwny zamrożeniu kursu franka szwajcarskiego jest również wicepremier Waldemar Pawlak. Zdaniem ministra gospodarki banki same mogą wprowadzić taką możliwość w indywidualnych przypadkach. – Jeżeli bank widzi, że ktoś nie daje sobie rady ze zbyt dużymi ratami to może zaproponować przez pewien okres inną formułę spłaty. To lepsze wyjście niż doprowadzenie do bankructwa i licytacji nieruchomości – podkreślił wicepremier.

Kurs franka jest niepokojący, ale ja bym proponował, żeby nie robić drugiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – mówił w niedzielnej „Kawie na Ławie” w TVN24 Jerzy Wenderlich. – Teraz byłoby to „Cała Polska nosi na rękach franka”. Jeśli rządzący zajmować się będą tylko frankiem, to wyjdzie tylko Franek Kimono – dodał poseł SLD.

Swoją propozycję dla posiadających kredyty hipoteczne w walutach obcych przedstawiła także PO. W piątek Platforma złożyła w Sejmie projekt zmian w przepisach, który zakłada, że spłata raty kredytu w walucie obcej będzie możliwa bez konieczności podpisywania aneksu, za co teraz banki pobierają opłatę.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 20, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: pokój dziecka