Start Arrow Wiadomości Arrow Od dziś oświadczenie zamiast zaświadczenia

Od dziś oświadczenie zamiast zaświadczenia

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje ustawa deregulacyjna, która likwiduje ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń, zastępując je stosownymi oświadczeniami.

Jak powiedział prezydent Bronisław Komorowski, podpisując w kwietniu br ustawę, uproszczenie procedur ważnych dla przedsiębiorców i obywateli pozwoli im nie tylko sprawniej załatwiać urzędowe formalności, ale również przyniesie im oszczędności w wysokości ok. 6 mld złotych.

Celem ustawy, która wchodzi właśnie w życie, jest zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, liczby zezwoleń rejestrów, a także ułatwienie dostępu do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca nie będzie musiał składać zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS – wystarczy tylko numer rejestrów. Minister Pawlak podkreślił, że na samych zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet ćwierć miliarda złotych.

Nie będzie również obowiązku okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Przeciętny Kowalski może natomiast złożyć oświadczenia o dochodach czy uczęszczaniu dziecka do szkoły (w przypadku ubiegania się o świadczenia rodzinne), oświadczenie o niekaralności czy o wielkości gospodarstwa rolnego. Ma również możliwość składania kopii świadectw, dokumentów potwierdzających wykształcenie, aktów stanu cywilnego zamiast ich oryginałów czy urzędowo poświadczonych kopii.

Obywatel zadeklaruje jednocześnie, że jest świadomy karach, które grożą za składanie nieprawdziwych informacji.

– Państwo powinno ufać obywatelom, dlatego zaświadczenia zamieniamy na oświadczenia. Zmniejszamy również liczbę zezwoleń i rejestrów w działalności firm – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, którego resort przygotował pierwszy pakiet ustaw deregulacyjnych, wchodzący w życie 1 lipca. Następny projekt zmniejszania biurokracji przyjął już rząd w czerwcu br. Założenia przewidują modyfikację bądź likwidację 50 obowiązków informacyjnych, których muszą dopełniać obywatele i firmy oraz 29 barier administracyjnych i mają dać ponad trzy mld zł rocznie oszczędności.

Najważniejsze propozycje to:

  • możliwość wykorzystywania zaległego urlopu do 31 lipca następnego roku, a nie do 31 marca,
  • umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych,
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS,
  • wydłużenie terminu na składanie deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 stycznia do 31 stycznia danego roku,
  • zniesienie obowiązku uzyskiwania opinii rzeczoznawcy w kwestii spełniania przepisów BHP przez projekty budowlane,
  • wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przesyłanie niektórych dokumentów w postaci elektronicznej, jako alternatywy do dokumentów papierowych
  • skrócenie przechowywania – z 10 do pięciu lat – kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych.

Od dziś oświadczenie zamiast zaświadczenia

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 1, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: projekty domów