Start Arrow Wiadomości Arrow Więcej czasu na starą „Rodzinę…”

Więcej czasu na starą „Rodzinę…”

Jeżeli jeszcze nie zawarliśmy małżeństwa, a chcielibyśmy skorzystać ze starej wersji „Rodziny na swoim” – nie wszystko stracone. Złóżmy wniosek kredytowy do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy. Akt ślubu możemy dostarczyć przed podpisaniem umowy kredytowej.

Ustawa normująca program „Rodzina na swoim” została znowelizowana 15 lipca 2011. Prezydent powinien podpisać nowelizację do 5 sierpnia br. czternaście dni później ustawa wejdzie w życie zmieniając dość liberalne do tej pory zasady programu.

Czy dofinansowanie zniknie całkowicie?

Po nowelizacji ograniczone zostaną limity cen kwalifikujących do dofinansowania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zaowocuje to spadkiem liczby mieszkań o powierzchni do 75 m. kw., które będzie można kupić z rządową dopłatą z 66% do ok. 10%. Analitycy Home Broker prognozują, że znalezienie takiej nieruchomości w dużych polskich miastach (Kraków, Poznań, Wrocław) stanie się prawie niemożliwe.

Decyduje data złożenia wniosku

Jeśli chcielibyśmy zatem skorzystać z programu na starych zasadach, musimy się spieszyć. O tym, jak będzie wyglądało przyznane nam dofinansowanie zadecyduje bowiem data złożenia wniosku kredytowego.

(Więcej czasu na starą "Rodzinę...")

Wniosek ten może zostać złożony dopiero po podpisaniu umowy przedwstępnej o zakupie nieruchomości. Ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej w pierwszej połowie sierpnia, mamy zatem jeszcze trochę czasu na przejście całej procedury.

Banki idą na rękę młodym

Pary dopiero planujące małżeństwo mogą skorzystać z dofinansowania kredytu. Kwestią problemową jest na ogół długi czas oczekiwania na ślub cywilny. Akt ślubu jest bowiem koniecznym dokumentem do skorzystania z programu.

Na szczęście banki zazwyczaj idą młodym ludziom na rękę. Większość z nich przyjmuje wnioski kredytowe bez aktu ślubu. Dokument ten można donieść przed podpisaniem umowy kredytowej. O tym, ile wynosi czas na uzupełnienie dokumentu decyduje ważność decyzji kredytowej. Zwykle jest to od miesiąca do trzech – mówi Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker Doradcy Finansowi. W praktyce zatem przyszłe małżeństwa będą mogły skorzystać z programu na starych zasadach nawet do połowy listopada.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 22, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wybór działki