Start Arrow Wiadomości Arrow Fatalny stan budynków komunalnych

Fatalny stan budynków komunalnych

Opublikowany dzisiaj raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący stanu technicznego budynków komunalnych budzi przerażenie. Prawie połowa gmin nie monitoruje ich stanu technicznego. Kontrole wykonywane są nieterminowo. Zdarza się, że zaniedbania są tak duże, że mogą zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców.

Celem raportu NIK było sprawdzenie, jak w latach 2007 – 2010 samorządy wypełniały swoje obowiązki względem nieruchomości pozostających na ich terenie. W efekcie w ponad 40 % kontrolowanych gmin dopatrzono się poważnych uchybień, mogących powodować zagrożenie dla zdrowia a nawet życia lokatorów. Rezultatem tak dużych zaniedbań mogły być między innymi pożary, porażenia prądem oraz zatrucia gazem.

W każdej z badanych gmin objęto kontrolą także po jednym budynku szkolnym. W prawie połowie przypadków stan techniczny budynków zagrażał bezpieczeństwu uczniów. Jedna ze szkół została w konsekwencji wyłączona z eksploatacji.

Jedną z najważniejszych kwestii jest brak elementarnej ochrony przeciwpożarowej. Zazwyczaj w budynkach komunalnych brakowało urządzeń oddymiających klatki schodowe i wyjścia ewakuacyjne. Nie znaleziono także przeciwpożarowych wyłączników prądu ani hydrantów wewnętrznych. Okładziny na sufitach i ścianach często wykonane były z łatwopalnych materiałów.

(Fatalny stan budynków komunalnych)

W 35 przypadkach odnotowano obecność materiałów palnych na poddaszach i w piwnicach, a w 14 zbyt wąskie lub zastawione drogi ewakuacyjne. W pięciu przypadkach stwierdzono problemy z wentylacją pomieszczeń w których używane są kuchnie gazowe lub urządzenia grzewcze.

Uchybienia dotyczyły również książek obiektów budowlanych. Brakowało między innymi planów sytuacyjnych wskazujących na sposób odcięcia wody, prądu, gazu i centralnego ogrzewania. Zaniedbanie to może w znacznym stopniu utrudnić przeprowadzanie akcji ratunkowej.

W gminach, które nie monitorowały stanu technicznego budynków brakowało rzetelnej wiedzy co do miejsc, gdzie należało wykonać remont. Nie kontrolowano również zarządców nieruchomości, przez co niezbyt rzetelnie wykonywali oni swoje obowiązki.

Bezpieczeństwo użytkowania i wartość nieruchomości uwarunkowane są wysokością środków na remonty. Środki te w większości przypadków były niewystarczające. Głównymi przyczynami były: zaleganie mieszkańców z opłatami czynszowymi oraz niedoszacowanie wysokości czynszu w stosunku do rzeczywistych kosztów utrzymania budynku.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 25, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: sufity i ściany wewnętrzne