Start Arrow Wiadomości Arrow Kredyty hipoteczne: będzie lepiej?

Kredyty hipoteczne: będzie lepiej?

Co będzie kształtować rynek kredytów hipotecznych w najbliższym czasie? Zmiany w Rodzinie na swoim, obniżenie zdolności kredytowej przez Rekomendację S III i rosnące zainteresowanie kredytami w CHF, mimo wysokiego kursu waluty to tylko kilka z czynników, które będą na niego wpływać.

18 mld zł w Rodzinie na swoim

Na rynek kredytów hipotecznych bez wątpienia wpływać będzie perspektywa zmian oraz wygaśnięcia programu Rodzina na swoim. – Przyjęta w czerwcu przez sejm nowelizacja Ustawy dotyczącej programu Rodzina na swoim nie pozostawia złudzeń: rząd stopniowo będzie wycofywał się z tej formy wsparcia rozwoju mieszkalnictwa. Kredyty z dopłatami cieszyły się dużym, wciąż rosnącym powodzeniem i stanowić będą znaczne obciążenie budżetu. Od stycznia 2007 roku do czerwca 2011 roku udzielono ich około stu tysięcy, na łączną kwotę ponad 18 mld złotych! – mówi Piotr Morawiec (Doradcy24, ZFDF). Ekspert przewiduje, że jeśli znowelizowana ustawa zostanie zaaprobowana przez senat i podpisana przez prezydenta w obecnym kształcie, to bez wątpienia liczba zaciąganych kredytów z dopłatami spadnie. Będzie to spowodowane znaczącym obniżeniem się wskaźnika cena mieszkań oraz ograniczeniem wieku kredytobiorcy. Ekspert ZFDF przypomina też, że według obecnych założeń wnioski o kredyt w ramach programu można będzie składać jedynie do końca 2012 roku.

(Kredyty hipoteczne: będzie lepiej?)

Kredyty we franku, mimo drogiej waluty

Eksperci ZFDF nie widzą możliwości, aby rekordowo drogi frank drastycznie wpłynął na rynek kredytów hipotecznych, ponieważ większość kredytów zaciągana jest w złotych. – Wysokie kursy CHF z uwagi na niewielki udział kredytów w tej walucie, niewiele ofert bankowych oraz duże wymogi banków nie będą miały znaczącego wpływu na rynek kredytów hipotecznych ogółem – prognozuje Robert Wasilewski (Credit House Polska, ZFDF). Podobnego zdania jest inny ekspert ZFDF – Obecnie kredyty w złotówkach stanowią już ponad ¾ wszystkich zaciąganych w Polsce kredytów mieszkaniowych, a popularny kiedyś frank pojawia się jedynie w około 7 % zobowiązań. Zatem większość klientów, która dziś zaciąga kredyty, nie musi martwić się o ryzyko kursowe – dodaje Piotr Morawiec.

Ostatnie doniesienia o historycznie wysokim kursie franka szwajcarskiego mogą być jednak powodem do obaw dla dużej grupy osób spłacających kredyt w szwajcarskiej walucie. Piotr Morawiec (Doradcy24, ZFDF) przypomina, że przez długi czas była ona niezwykle popularna i dominowała na rynku. Kredyty w CHF są spłacane aż przez 700 tysięcy osób. Pomimo że większość kredytów zaciągana jest w złotówkach, to ostatnie kwartały pokazały, że zainteresowanie kredytami w CHF systematycznie rośnie. Przybywa bowiem kredytobiorców, którzy decydują się na zaciągnięcie zobowiązania we franku właśnie ze względu na jego wysoki kurs. – Wysokie kursy CHF mogą kusić nowych kredytobiorców, którzy liczą, że zaciągając teraz kredyt mogą na nim zarobić kiedy kurs franka spadnie – zauważa Robert Wasilewski, Credit House Polska i ZFDF. Jednak osoby, które próbują wykorzystać obecną sytuację kursową na swoją korzyść, powinny dobrze się zastanowić. Jak prognozuje Michał Krajkowski (DK Notus, ZFDF) w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać znaczącego osłabienia franka szwajcarskiego, przynajmniej do czasu wyjaśnienia kryzysu europejskiego zadłużenia, głównie w Grecji.

Inflacja podniesie oprocentowanie?

Opublikowane niedawno dane Głównego Urzędu Statystycznego ujawniły, że w ujęciu rocznym inflacja w Polsce wyniosła 5%. Jest to najwyższy poziom od 10 lat. Skutki inflacji są odczuwalne właściwie dla wszystkich, w tym także uczestników rynku kredytów hipotecznych. Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego sytuacja ta może stworzyć ryzyko spadku sprzedaży, ale jedynie okresowego.

– Rada Polityki Pieniężnej z pewnością podniesie jeszcze stopy procentowe. Warto jednak zaznaczyć, że rynek reaguje z pewnym wyprzedzeniem i WIBOR, na którym oparte jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, już uwzględnia najbliższą przyszłość. Co nie oznacza, że oprocentowanie kredytów jeszcze nie wzrośnie – przewiduje Robert Wasilewski (Credit House Polska, ZFDF). Michał Krajkowski (DK Notus, ZFDF) ostrzega, że rosnące oprocentowanie może wpłynąć na dalszy wzrost rat zarówno dla nowych klientów, jak i tych którzy zaciągnęli swoje zobowiązanie w rodzimej walucie wcześniej.

Kredyty tylko na 25 lat

Na rynek kredytów hipotecznych pewien wpływ będzie miał także jeszcze jeden czynnik – wejście w życie Rekomendacji S III. – Według jej zapisów zdolność kredytowa musi być liczona przez banki przy założeniu maksymalnego 25-letniego okresu kredytowania. Będzie to oznaczało, przynajmniej dla części klientów, mniejszą zdolność kredytową i w konsekwencji niższy kredyt, jaki będą mogli uzyskać. Dodatkowo dla kredytów walutowych KNF narzucił wymóg dotyczący maksymalnego obciążenia dochodu miesięcznymi płatnościami – raty nie będą mogły być wyższe niż 42 procent miesięcznego dochodu – wyjaśnia Michał Krajkowski, DK Notus i ZFDF. Rekomendacja SIII będzie obowiązywać już wkrótce – na wprowadzenie w życie jej zapisów banki mają czas do końca 2011 roku.

Optymizm wśród doradców finansowych

Mimo wielu czynników, które mogą wpływać do pewnego stopnia negatywnie na rynek kredytów hipotecznych w Polsce, eksperci ZFDF przewidują, że w dłuższym okresie będzie się on rozwijał. – Deficyt mieszkań w naszym kraju wynosi ok. 1,5 mln. Wskaźnik zadłużenia kredytów mieszkaniowych wynosi w Polsce ok. 20%, średnia unijna to ok. 50%. Udział Polski w rynku kredytów hipotecznych UE-25 wynosi 0,4% i jest nieadekwatny do naszego potencjału demograficznego (8,3%) i gospodarczego (PKB-2,4%). Uczestnicy rynku mogą więc z wiarą i optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Paweł Morawiec, Doradcy24 i ZFDF – Drugi kwartał 2011 roku przyniósł, zgodnie z oczekiwaniami, wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Dynamika rynku pozwala sądzić, że w całym roku wartość udzielonych kredytów oscylować będzie w granicach 50-55 mld złotych, a zatem prawdopodobnie uda się pobić wynik z roku 2010.

 


Autor: Związek Firm Doradztwa Finansowego


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 26, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty