Start Arrow Wiadomości Arrow 4 industrialne miasta, w których warto zamieszkać

4 industrialne miasta, w których warto zamieszkać

Polska architektura industrialna wraca do łask. W miastach charakteryzujących się tym stylem, przez co nieco zapomnianych, powraca życie, a budynki, które zostały spisane na straty, powoli odzyskują swój dawny blask. Wiąże się to także ze wzrostem turystyki, a także z większym zainteresowaniem zakupem mieszkań. Warto więc obejrzeć 4 polskie miasta industrialne, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania.

Content Article

Plac Wolności, Łódź1. Wrocław

Jednym z piękniejszych miast industrialnych jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Ciekawym miejscem jest centrum edukacji „Hydropolis”, które zostało uruchomione w miejscu, gdzie znajdował się niegdyś zbiornik wody. Zwiedzający mogą zobaczyć replikę batyskafu, który w 1960 roku został opuszczony na dno Rowu Mariańskiego, a nawet kopię jednej z rzeźb Michała Anioła.

Bardzo interesujący jest także Browar Stu Mostów, który został usytuowany nad Odrą. Wyróżnia się on wyjątkowym klimatem, a na antresoli znajdującej się nad halą, otwarto pub, w którym można degustować wytwarzane tam piwo. Nie mniej ciekawa jest inna świątynia piwa – Browar Mieszczański, który w trakcie sezonu wiosennego i letniego jest otwierany dla właścicieli foodtrucków i dostawców ekologicznych produktów. W obu tych miejscach wypijecie kraftowe piwa, równocześnie podziwiając typową architekturę dla industrialnego stylu.

2. Łódź

Kolejnym miastem obecnym na industrialnej mapie Polski jest Łódź. Mieszkania w Łodzi na obido, dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, co jeszcze bardziej zwiększa popularność tego miejsca. Największe wrażenie na turystach odwiedzających to miasto robi fabryka Adolfa Daubego, fabryka Ernesta Wevera czy kompleks Izraela K. Poznańskiego. Ciekawy jest też budynek Elektrociepłowni EC1. Łódź to miejscowość typowa dla architektury przemysłowej. Najwięcej loftowego charakteru można zaobserwować w okolicach dworca Łódź Fabryczna oraz w historycznej dzielnicy Łodzi, jaką jest Księży Młyn.

Zrewitalizowane kamienice w centrum miasta, klimatyczne lokalne, apetyczne restauracje i centra handlowe z ciekawą ofertą jak odnowiona fabryka Manufaktura – to tylko kilka przykładów na industrialny klimat Łodzi. Gdzie jeszcze można go znaleźć? Na przykład w przestronnym Porcie Łódź. Powstające nowe budynki również są tworzone w podobnym stylu tak, aby utrzymać spójną stylistykę całej miejscowości. W dawnych fabrykach powstają lofty, z kolei stare, znane wszystkim, familoki zyskują drugie życie.

3. Kraków

Kraków to miasto, które nieszczególnie kojarzy się z architekturą przemysłową, jednak jest to niesłuszne skojarzenie. Miasto to może się pochwalić kilkoma postindustrialnymi perełkami. Dużą popularnością cieszy się np. kompleks Tytano, który znajduje się w centrum miasta, a także zabudowy należące do Państwowej Fabryki Cygar oraz Wyrobów Tytoniowych. Mówiąc o Krakowie, nie można pominąć Hotelu Cracovia oraz Hotelu Forum.

Warto zaznaczyć, że w hotelu Cracovia niedawno otwarto kawiarnię, a także centrum, w którym wystawiono ubrania nowych projektantów mody. Z kolei w hotelu Forum działa sławny na całą okolicę drinkbar, w którym od czasu do czasu odbywają się różne wydarzenia kulturowe. Również Nowa Huta, Dolne Młyny oraz inne rejony Krakowa to miejsca, w których da się zaobserwować loftowy charakter. To jeden z najbardziej popularnych ostatnimi czasy stylów, stąd też tak wielka jego popularność również w Krakowie.

4. Warszawa

Stolica naszego pięknego kraju z pewnością także powinna znaleźć się na trasie industrialnych miast wartych zwiedzenia. Przebywając w Warszawie, warto zwiedzić m.in. Soho Factory, Centrum Praskie Koneser, a także nie tak dawno otwartą Małą Warszawę. Jedną z najbardziej interesujących dzielnic miasta jest Praga. Kręcono w niej mnóstwo różnych filmów, seriali i programów, odbywają się tam także liczne wydarzenia artystyczne, koncerty. W Pradze działa też wiele lokali gastronomicznych, w których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

W Polsce znajduje się naprawdę wiele miast industrialnych, które warto zobaczyć. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o większych aglomeracjach, ale także o mniejszych miasteczkach jak np. Białystok, Olsztyn, Toruń czy Żyrardów. W każdym z tych miejscowości znajdują się liczne, zabytkowe atrakcje i zabudowania przemysłowe, które warto zobaczyć. Ciekawa jak np. zabytkowa fabryka Born & Schütze w Toruniu, która niedawno została zrewitalizowana.

Stwórz własny loftowy styl

Niezależnie od tego, na jaką miejscowość się zdecydujecie, pamiętajcie o tym, że industrialny styl można wprowadzić we wnętrzach samodzielnie. Dla fanów loftowego stylu polecamy kilka rozwiązań zmieniających przestrzeń w nasz ukochany klimatyczny industrializm. Jakich? Wprowadź odkrytą cegłę na ścianach, metalowe elementy i drewniane dodatki. Surowe i zimne wnętrza na pierwszy rzut oka, tak naprawdę można w łatwy sposób oswoić np. poprzez stosowanie różnych dodatków i dekoracji.

Pamiętajcie, że loftowe przestrzenie charakteryzują się umownym podziałem na pomieszczenia. W ten sposób możecie w jednym mieszkaniu poprzez zastosowanie szyb, parawanów lub innych rozwiązań zaprezentować własne cztery kąty tak, by każdy z nich był oddany innej funkcji, jaka jest Wam potrzebna. Przykład? Wykorzystaj antresolę, na której możesz stworzyć swoją sypialnię. A szybą możecie oddzielić salon od kuchni, nadal mając kontrolę nad tymi pomieszczeniami.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 2, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty